Za nami wzrostowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Unijny kontrakt na rzepak podrożał o 31 euro w skali tygodnia. W Paryżu notowania sierpniowej serii rzepaku odbiły w górę o ponad 6,5% w minionym tygodniu, do 508,25 eur/t w piątek. Piątkowe zamknięcie było najwyższe od ponad roku.

Warto zauważyć, że coraz wyższe ceny ropy naftowej wspierają cały sektor biopaliw. Ropa Brent wyceniana jest powyżej 86 usd/b – najwyżej od 3 miesięcy.

We Francji pierwsze zbiory nasion rzepaku i zbóż potwierdzają niski potencjał, zarówno pod względem wydajności, jak i jakości. Francuscy rolnicy zrobili w ubiegłym tygodniu pewne postępy przed przewidywanymi dalszymi opadami w kilku regionach. W obliczu tej sytuacji rolnicy są oczywiście zaniepokojeni ilością zbiorów, a także ich jakością.

Unijna kukurydza podrożała niespełna 2% w skali tygodnia

W Paryżu kontrakt najbliższy na kukurydzę zamknął piątek ceną 209,75 eur/t, zyskując 3,75 euro w skali tygodnia. Notowania tego zboża zamknęły tydzień na plusie tylko dzięki piątkowemu wybiciu. Kontrakt paryski wsparło odbicie notowań amerykańskiej kukurydzy w końcówce tygodnia, ale też pogarszające się oczekiwaniami dla UE. W prognozie z końca czerwca Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE z 68,6 mln ton do 64,8 mln ton (62,7 mln ton w 2023 roku).

Perspektywa słabych zbiorów pszenicy we Francji i odbicie w Chicago wsparły wzrost notowań tego zboża

Na giełdzie Euronext-Paryż kontrakt wrześniowy na pszenicę podrożał o 3,5 euro/t (1,6%) w skali tygodnia (+0,25 eur/t tydzień wcześniej) i wyceniany był na 228,25 eur/t na piątkowym zamknięciu. Znaczne odbicie cen wynika z obaw o poziom zbiorów w Europie, a zwłaszcza we Francji, gdzie deszczowa pogoda utrzymuje się od jesieni i stwarza ciągłe problemy rolnikom. W miniony piątek dodatkowy impuls do ruchu w górę dała giełda w Chicago ze wzrostem najbliższej serii pszenicy na poziomie 3,2%.

W Chicago kontrakty na zboża i kompleks sojowy zamknęły tydzień na plusie

Amerykańskie kontrakty na zboża i soję rosły w końcówce tygodnia, korzystając z osłabienia dolara, a pszenica dodatkowo za sprawą wyjątkowo dużej sprzedaży eksportowej (805,4 tys. ton w ostatnim tygodniu).

Zamówienia eksportowe amerykańskiej kukurydzy i soi były w tym samym czasie skromne, odpowiednio 357,2 tys. ton – kukurydza i 228,4 tys. ton – soja. W USA zasiewy kukurydzy i soi wkraczają teraz w kluczowy dla plonowania etap, co zwiększa niepewność i zmienność na rynku.

 

Okresowe zmiany notowań:

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 05.07.2024):

Kontrakty na zboża:

Kontrakty na oleiste:

Andrzej Bąk

Źródło: KE, USDA, CBoT, Euronext-Paryż

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics