Zaangażowanie myśliwych w walkę z ASF nie słabnie

Mimo przerwy świątecznej i noworocznej oraz dużej zmienności pogody w grudniu, utrudniającej wykonywanie polowań, dane z realizacji „Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych” są zbliżone do tych z listopada. Oznacza to, że zaangażowanie polskich myśliwych w zwalczaniu wirusa ASF nie słabnie.

Zaangażowanie myśliwych w walkę z ASF nie słabnie
Zaangażowanie myśliwych w walkę z ASF nie słabnie

Więcej polowań, więcej odnalezionych dzików

Drugi miesiąc funkcjonowania programu przyniósł niemal analogiczne dane do listopadowych. ZOBACZ DANE Z LISTOPADA

W grudniu 2021 r. zorganizowano 8673 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 149 416 osób i prawie 18 tys. psów. W ramach programu pozyskano ponad 9 tys. dzików i odnaleziono 68 padłych dzików lub ich szczątków. Jednocześnie odnotowaliśmy 47 prób blokowania polowań zbiorowych.

 

To już kolejny miesiąc, w którym myśliwi walczą z wirusem ASF, za co bardzo dziękuję w imieniu całego Zrzeszenia.  Wiedziałem i wiem, że zawsze można na Was liczyć! Jednocześnie proszę o dalsze zintensyfikowanie działań w celu ochrony hodowli trzody chlewnej polskich gospodarstw – mówi łowczy krajowy Paweł Lisiak.

Podsumowanie dwóch miesięcy 

„Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych” to plan wypracowany w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Zakłada on aktywne i odpowiedzialne zaangażowanie myśliwych w zintensyfikowany odstrzał dzików, w całej Polsce podczas polowań zbiorowych w okresie od 30 października do 31 stycznia 2022 r. Wyniki z pierwszych dwóch miesięcy programu przedstawiają się następująco:

 

Jak donoszą media, są już miejsca w Polsce gdzie dzików o tej porze roku w ogóle nie ma, co prawdopodobnie spowodowane jest intensywnym odstrzałem oraz zachorowalnością gatunku na wirus ASF.

Apel łowczego krajowego

Przed inauguracją programu łowczy krajowy Paweł Lisiak zwrócił się do myśliwych z prośbą o zaangażowanie, wymieniając szereg korzyści z aktywnych działań w obwodach łowieckich:

Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików i powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ponadto mając na uwadze bliskie relacje ze środowiskiem rolniczym winniśmy pomóc gospodarzom w walce z wirusem, który dziesiątkuje polskie chlewnie. Tego wymaga nasz interes narodowy oraz interes naszego Zrzeszenia.

CZYTAJ CAŁY APEL ŁOWCZEGO KRAJOWEGO DO MYŚLIWYCH

Jak powstrzymać ASF?

Przeprowadzone przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego analizy jednoznacznie wskazują, że kontrola liczebności dzików z równoczesnym wyeliminowaniem ze środowiska dzików padłych lub ich szczątków są podstawowym narzędziem, które może zahamować rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Za miesiąc opublikujemy dane ze stycznia i podsumujemy trzy miesiące trwania programu.

Źródło i fot.: PZŁ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste znów na minusie

Przedświąteczny tydzień przynosi korektę spadkową wcześniejszych wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Czwartek jest ostatnią w tym tygodniu sesją w Chicago i Paryżu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics