Żądają natychmiastowych dopłat do prywatnego przechowalnictwa oliwy z oliwek

Copa-Cogeca wysłała list do Komisji Europejskiej, w którym wezwała do natychmiastowego uruchomienia dopłat do prywatnego przechowalnictwa dla co najmniej dalszych 100 000 ton ekstra oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia .

– Ostatni przetarg na pomoc dla prywatnego przechowalnictwa pokazał, że należy wycofać z rynku znaczną ilość oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz ekstra oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ceny utrzymują się na bardzo niskim poziomie, poniżej progu uruchamiającego prywatne przechowywanie. Jeżeli nie podejmie się żadnych działań, będą spadać dalej. W związku z suszą w wielu regionach produkujących oliwę, najpewniej produkcja zostanie zredukowana. Przechowywane ilości umożliwią sprawne przejście do kolejnej kampanii i zachowanie poziomu dostaw oraz równowagi rynkowej – podkreślił  Rafael Sanchez de Puerta, przewodniczący grupy roboczej „Oliwa z oliwek” Copa-Cogeca.

I dodał,  że apeluje do Komisji Europejskiej o opracowanie planu strategicznego dla sektora w celu zapobiegania poważnym zakłóceniom w przyszłości.

– Uprawa ta ma kluczowe znaczenie dla głównych państw producenckich – Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii, Francji, jako że przyczynia się do utrzymania miejsc pracy na obszarach wiejskich w tych krajach. Cieszymy się, że Komisja planuje usprawnienie działania łańcucha żywnościowego i wzmocnienie siły przetargowej producentów – mówił Rafael Sanchez de Puerta.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here