Zagrożenie konfliktem rosyjsko-ukraińskim winduje notowania zbóż

Wyceny kontraktów na unijną i amerykańską pszenicę zamknęły poniedziałek najwyżej w tym roku. Kukurydza byłą w Chicago najdroższa od siedmiu, a w Paryżu od dwóch miesięcy. Dalszy wzrost napięcia na granicy Rosji z Ukrainą spowodował wybicie w górę notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Analogiczna sytuacja miała miejsce na początku poprzedniego tygodnia.

Zagrożenie konfliktem rosyjsko-ukraińskim winduje notowania zbóż
Zagrożenie konfliktem rosyjsko-ukraińskim winduje notowania zbóż

W przypadku wojny dojdzie zapewne do dużych zakłóceń w eksporcie, a odwetowe restrykcje nakładane na Rosję dodatkowo ograniczą podaż zbóż. Mówimy tu o dwóch czołowych eksporterach ziarna, którzy odpowiadają za 30% eksportu pszenicy, a Ukraina za 16% światowego eksportu kukurydzy.

Do zakupów spekulacyjnych pszenicy zachęca też pogarszający się stan upraw twardej pszenicy ozimej w USA z uwagi na utrzymujący się deficyt wody w regionach zasiewów tego zboża.

Najnowsze prognozy USDA dla światowego rynku zbóż i nasion oleistych

Droga soja taniała w poniedziałek pod wpływem potrzebnych opadów w Argentynie i postępujących zbiorów w Brazylii. W Mato Grosso zebrano 5% areału soi przy dobrych plonach (północna część Brazylii otrzymała obfite opady deszczu). Mimo poprawy pogody, zwłaszcza w Argentynie, prognozy zbiorów kukurydzy w tym kraju i w południowej części Brazylii już spadły o ok. 20 mln ton. To i ewentualny brak ukraińskich dostaw skieruje importerów do USA, gdzie ceny drastycznie wzrosną.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE