Od 18 grudnia 2020 roku do 15 lutego 2021 r. trwały konsultacje społeczne dotyczące Planu Strategicznego dla Polski. W I etapie konsultacji do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęło 3,5 tys. postulatów. Drugi etap konsultacji przewidywany jest na maj – czerwiec 2021 r.
Opinie, uwagi oraz wyniki wszystkich konsultacji, również tych na poziomie UE, będą podstawą do przygotowania finalnego projektu Planu Strategicznego WPR na lata 2023–2027. Gotowy projekt zostanie przedłożony do zaopiniowania przez Komitet Monitorujący realizację Planu, we wrześniu 2021 r. Następnie zostanie on przedstawiony Radzie Ministrów i ostatecznie trafi do akceptacji Komisji Europejskiej.
Wpłynęło ponad 3,5 tys. wniosków, propozycji i postulatów, z których najwięcej zgłosiły osoby fizyczne, czyli rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich. Stanowili oni 30% zgłaszających. W konsultacjach brało udział wiele organizacji i związków rolniczych, instytutów i ośrodków doradztwa rolniczego.
Przewidywany termin przekazania dokumentu do zatwierdzenia KE to listopad 2021 r. Natomiast zakończenie procesu negocjacyjnego przewidywany jest w maju 2022 r.
Ministerstwo zwróciło uwagę, że dopiero druga wersja Planu Strategicznego, po zawarciu w nim uwzględnionych uwag i propozycji, będzie uzupełniona o środki finansowe i propozycje stawek płatności.
Głównymi obszarami, nad którymi w szczególności prowadzone będą praca są:
- Rozwiązania, które umożliwią szczególne wsparcie gospodarstw rodzinnych, które czerpią dochody z pracy w rolnictwie i potrzebują wsparcia na dalszy rozwój.
- Dobrostan zwierząt jako jeden z potencjalnych ekoprogramów, co wpłynie na poprawę sytuacji ekonomicznej rolników-rzeczywiście zajmujących się produkcją zwierzęcą.
- Wymiana pokoleń – przygotowanie rozwiązań, które z jednej strony zachęcą młodych rolników do przejmowania gospodarstw, a jednocześnie dadzą alternatywę ich rodzicom.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka