Zamiast dwóch – jeden rodzaj rezerw strategicznych

– Wprowadzamy nowoczesny, przejrzysty i racjonalny system rezerw strategicznych – powiedział wiceminister Dariusz Bogdan podczas konferencji poświęconej nowej ustawie o rezerwach. Spotkanie odbyło się 2 lutego 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.

Przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki  przepisy nowej ustawy o rezerwach strategicznych wejdą w życie 5 lutego 2011 r. – Nowelizacja ustanawia jeden rodzaj rezerw strategicznych, zamiast dotychczasowych dwóch: mobilizacyjnych i gospodarczych – wyjaśnił wiceszef MG. – Pełna odpowiedzialność za system rezerw strategicznych będzie spoczywać na ministrze gospodarki, który będzie jedynym organem uprawnionym do tworzenia rezerw, ich udostępniania i likwidacji – dodał.

Minister gospodarki będzie również opracowywał pięcioletni (z możliwością corocznej aktualizacji) Rządowy Program Rezerw Strategicznych, finansowany z budżetu państwa. Jego realizacją zajmie się podległa MG Agencja Rezerw Materiałowych.

Rozwiązania te wyeliminują obecne utrudnienia biurokratyczne związane z gospodarowaniem rezerwami. Nowa metodyka zracjonalizuje i zoptymalizuje tworzenie i utrzymywanie rezerw strategicznych. Organy administracji rządowej będą mogły zgłaszać do Programu propozycje gromadzenia rezerw określonego asortymentu i ilości. Poprzedzą je analizy ryzyka wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń, do których zwalczania lub przeciwdziałania dany asortyment miałby zastosowanie. Pozwoli to na zlikwidowanie rezerw, które nie są odpowiednim środkiem na potencjalne zagrożenia, i w konsekwencji ograniczy koszty ich utrzymania.
Ustawa o rezerwach strategicznych zastąpi obowiązującą ustawę z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych.

Rezerwy strategiczne tworzy się na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej.

Rezerwy strategiczne mogą stanowić: surowce, materiały, urządzenia, maszyny, konstrukcje składanych wiaduktów, mostów drogowych i kolejowych, elementy infrastruktury krytycznej, produkty naftowe, rolne i rolno-spożywcze, środki spożywcze i ich składniki, wyroby medyczne, produkty lecznicze, weterynaryjne oraz substancje czynne, a także produkty biobójcze – niezbędne do realizacji celów, o których mowa w art. 3 nowej ustawy.

Źródło: Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Stowarzyszenie Młynarzy RP, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics