Zapłacimy więcej za jaja, by kurom żyło się lepiej

Wymiana klatek trwa, a ceny jaj szaleją.

Jak informuje TVP Info, "Fermy szybko dostosowują klatki dla kur do wymogów unijnych. O ile 1 stycznia br. klatki starego typu były w 145 fermach, to 1 marca miało je 119 ferm. Wymiana klatek musi być zakończona do końca lipca.

Na początku roku do unijnych wymogów niedostosowanych było mniej więcej 30 proc. ferm, obecnie ich liczba spadła do 24 proc. Liczba ferm, które mają już nowe klatki, wzrosła z 351 do 366. W starych klatach, na początku stycznia br. znajdowało się 4,5 mln kur, w marcu – 3,7 mln.

Wymiana klatek musi być zakończona do końca lipca. Fermy, które tego nie zrobią, będą musiały zakończyć produkcję. Jaja od kur trzymanych w starych klatkach można sprzedawać wyłącznie przetwórniom.

Unijne przepisy w zakresie chowu kur nieśnych spowodowały zmniejszenie ich pogłowia w naszym kraju o mniej więcej 20 proc. – poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Obecnie jest ich ok. 30 mln sztuk. Stało się to na skutek zwiększenia powierzchni klatek, trzeba było część ptaków przeznaczyć na wybicie. Dodał, że prawdopodobnie pogłowie kur zostanie odbudowane.

Na razie nie ma badań, czy nowe klatki poprawiają zdrowie kur, takie dane mogą być dopiero za dwa-trzy lata – powiedział Jażdżewski. Dodał, że wtedy będzie można także zobaczyć, jak poprawa warunków chowu kur wpłynęła na jakość jaj. Poinformował, że hodowcy, którzy już od wcześniej poprawili warunki bytowania kur, zaobserwowali mniejsze marnotrawstwo paszy, co jest niewątpliwie korzyścią.

Klienci płacą za wymianę klatek

Producenci wykorzystują moment mniejszej podaży jaj i rekompensują sobie koszty wymiany klatek podwyższając ceny jaj – przypuszcza Jażdżewski pytany o przyczynę szybkiego wzrostu cen. Zaznaczył, że Komisja Europejska w raporcie z 2007 r. oszacowała, że z powodu zmiany warunków chowu kur jaja podrożeją o 10 proc., a tymczasem ceny wzrosły o 50-60 proc.

Według danych ministerstwa rolnictwa na początku stycznia br. jaja bardzo duże (klasa wagowa XL) kosztowały 46,10 zł za 100 sztuk; duże (klasa L) – 35,5 zł za 100 szt., a średnie (klasa M) – 33,6 zł/100 szt. Na początku marca trzeba było już zapłacić odpowiednio 63,4 zł, 51,3 zł i 46,3 zł za 100 sztuk. Tylko w pierwszym tygodniu marca jaja XL w hurcie podrożały o 2,4 proc., L – o 13,3 proc. i M – o 16,6 proc. Natomiast w tym okresie w zakładach przetwórczych cena skupu jaj wzrosła o ponad 33 proc." W Polsce w marcu jajka klasy L, czyli duże, kosztowały o ponad 77 proc. więcej niż przed rokiem.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here