Zasady eksportu naturalnych wód mineralnych do Wielkiej Brytanii

Od dnia 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe zasady relacji pomiędzy EU – Wielką Brytanią.  W odniesieniu do Wielkiej Brytanii przestało obowiązywać prawo unijne, w tym przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/54/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie wydobywania i wprowadzania do obrotu naturalnych wód mineralnych, a zasady wymiany handlowej z są takie jak z innymi krajami trzecimi.

Zasady eksportu naturalnych wód mineralnych do Wielkiej Brytanii
Zasady eksportu naturalnych wód mineralnych do Wielkiej Brytanii

W związku z tym naturalne wody mineralne wydobywane i uznane w państwach członkowskich UE będą w Wielkiej Brytanii traktowane jako wody pochodzące z państwa trzeciego. Dotychczasowe uznania dokonane w państwach członkowskich UE dla wszystkich naturalnych wód mineralnych będą obowiązywały jeszcze przez okres sześciu po zakończeniu okresu przejściowego. Uznania te przestaną obowiązywać w Wielkiej Brytanii od 7 stycznia 2022 r. o godzinie 23:00 GMT, zgodnie z obwiązującymi przepisami.

Wody mineralne, które uzyskały uznanie w państwach członkowskich UE, nie będą już automatycznie dopuszczane do obrotu w Wielkiej Brytanii

W konsekwencji wszystkie naturalne wody mineralne, które uzyskały uznanie w państwach członkowskich UE, nie będą już automatycznie dopuszczane do obrotu w Wielkiej Brytanii jako naturalne wody mineralne, chyba że zostaną uznane jako naturalne wody mineralne przez właściwy organ Wielkiej Brytanii.

W celu wprowadzenia naturalnych wód mineralnych do obrotu w Wielkiej Brytanii producenci unijni wód mogą ubiegać się o ich uznanie. Więcej informacji można znaleźć na następującej stronie internetowej: https://www.gov.uk/guidance/recognition-of-natural-mineral-water-inside-and-outside-the-uk

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań przy imporcie żywności pochodzenia niezwierzęcego oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością z Wielkiej Brytanii w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej znajdują się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gis/brexit—informacja.

Źródło: GIS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics