Zaskakująca kalkulacja dla tegorocznych warzyw gruntowych


Zgodnie z prognozami IERiGŻ-PIB w 2013 roku (Rynek owoców i warzyw – stan i perspektywy, czerwiec 2013 r.), krajowe zbiory warzyw gruntowych zmniejszą  się w stosunku do 2012 roku i wyniosą 4,46 mln t (- 2,2%) – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

 

\"Zaskakująca

 

Będzie to skutkiem przede wszystkim spadku plonowania warzyw wynikającego z opóźnień w tegorocznych siewach i podtopień  plantacji wiosną. Instytut szacuje bowiem, że w 2013 roku nieznacznie zwiększyła się powierzchnia uprawy warzyw gruntowych. Było to konsekwencją wzrostu cen tych produktów w sezonie 2012/2013.

Areał zasiewów wyniósł 178 tys. ha i był o 1,8% wyższy niż rok wcześniej. Oceniono, że w największym stopniu wzrosła powierzchnia cebuli, o 4% do 26 tys. ha. Przeciętna cena cebuli białej w sezonie 2012/2013 (skup do konsumpcji bezpośredniej) wyniosła 0,87 zł/kg i była o blisko 43% wyższa w relacji r/r, co mogło skłonić producentów do zwiększania skali produkcji, bądź też zakładania nowych upraw. W wyniku spadku plonów, oczekuje się  jednak zmniejszenia zbiorów tego warzywa o 3,5% do poziomu 620 tys. t.

Czytaj także:
Które warzywa jemy najchętniej?

Jak odchwaszczać warzywa?
 

Największy spadek zbiorów sposród warzyw gruntowych odnotuje się w przypadku kalafiorów – o 6,6% (do 230 tys. t). Zmniejszy się również produkcja kapusty białej – o 1,8% do 1,12 mln t przy wzroście powierzchni zasiewów o 1,2%. Przewiduje się, że w wyniku spadku produkcji warzyw w kraju, ich ceny mogą  wzrosnąć jednak jak zaznacza Instytut, skala tego wzrostu może nie być znacząca.

Biorąc również pod uwagę wczesny etap upraw (prognozy z czerwca), sytuacja na tym rynku może ulec zmianom m.in. pod wpływem zmiennych warunków pogodowych. Niemniej, skutki tegorocznych opóźnień w terminach siewu i zbiorów widać w przypadku niektórych warzyw wczesnych.

Szczególnie widoczny jest wzrost cen kalafiorów, których prognozy co do zbiorów nie są optymistyczne. Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, średnia cena tych warzyw w dwóch pierwszych dekadach lipca br. na rynku hurtowym w Broniszach wynosiła 2,50-3,67 zł/szt. wobec poziomu 1,23-1,67 zł/szt. przed rokiem. Ceny młodej białej kapusty to 2,67-3,67 zł/szt. wobec 1,20-1,80 zł/szt. rok wcześniej. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here