Zbiory buraków dużo gorsze, cukru też będzie mniej

W tym roku zbiory buraków cukrowych będą niższe niż w ubiegłym roku. Zawiniła przede wszystkim pogoda: chłodny maj i deficyt opadów latem. Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne ulegał pogorszeniu. To spowodowało, że tegoroczne rozpoczęcie kampanii cukrowniczej opóźniło się o dwa tygodnie w porównaniu do lat ubiegłych.
 

\"rolnictwo,
 

Kazimierz Kobza, Dyrektor Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia, że tegoroczne zbiory wyniosą ok. 8,5 mln ton wobec 13,2 mln ton zebranych w 2014 roku.

– W tym roku plony zredukowała głównie susza. Należy jednak pamiętać, że poważnie zmniejszyła się także powierzchnia uprawy buraka cukrowego. Spadek ten wyniósł ok. 20 tysięcy hektarów w stosunku do roku ubiegłego, dlatego siłą rzeczy zbiory będą mniejsze – mówi w rozmowie z nami Dyrektor Kobza. I dodaje, że wysokość plonu z hektara spadła do 50 t wobec 68 t w ubiegłym roku.

Z kolei według wstępnych szacunków opublikowanych przez GUS, zbiory buraków cukrowych wyniosą ok. 7,9 mln t. i będą niższe o ok. 41 proc. niż w 2014 roku. GUS szacuje, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie mniejsza o ok. 11 proc. i wyniesie 0,2 mln ha.

Czytaj także:
Jak zminimalizować straty przy zbiorze buraków cukrowych?

Niższe plony potwierdza także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Piotr Szajner, analityk Instytutu szacuje zbiory na ok. 50 t/ha, wobec 68,9 t/ha przed rokiem. Jego zdaniem "produkcja cukru może wynieść ok. 1300 tys. ton i będzie mniejsza od kwoty produkcyjnej (1405 tys. ton)".

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here