Zbiory pod lupą

W dalszym ciągu spośród krajowych przetwórców nie ma zbyt wielu chętnych na ziarno z ubiegłorocznych zbiorów – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Firmy handlowe kontynuują  skup ziarna zbóż w portach z przeznaczeniem na eksport. W portach notuje się spory ruch, gdzie ładowane są kilkutysięczne partie ziarna zbóż (głównie pszenicy, ale także kukurydzy). Dalszy, wyraźny wzrost cen zbóż na giełdach zagranicznych powoduje, iż ceny oferowane za pszenicę paszową z dostawą do portów są bardzo wysokie i w końcu minionego tygodnia kształtowały się na poziomie około 1000 PLN/t.

W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy paszowej ze zbiorów 2011 z dostawą do wytwórni to ciągle poziom 850-900 PLN/t. Na rynku utrzymuje się duża podaż kukurydzy, a jej ceny z dostawą kształtują się w przedziale 840-900 PLN/t.

W związku z tym, iż jest już koszony jęczmień ozimy, praktycznie nie ma chętnych na drogie zboże ze zbiorów 2011 roku. Ceny jęczmienia paszowego z dowozem rozpoczynają się od około 720 PLN/t. Z kolei, ceny pszenżyta są na poziomie 820-860 PLN/t, a żyta paszowego – 800-840 PLN/t (ceny z dowozem).

Młyny w dalszym ciągu kupują mała ziarna do przemiałów oczekując na tegoroczne zboże. W związku ze stratami mrozowymi w areale zasiewów pszenicy ozimej, podaż krajowego ziarna pszenicy o wysokich parametrach jakościowych w bieżącym sezonie będzie uszczuplona. Stąd też należy się spodziewać znacznej premii płaconej za pszenicę konsumpcyjną. Ceny pszenicy konsumpcyjnej ze zbiorów 2011 w zależności od lokalizacji i jakości ziarna kształtują się w przedziale 900-960 PLN/t z dostawą. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego to poziom 900-920 PLN/t z dostawą (wszystkie ceny netto).
 
Na południu i w centrum kraju trwają już zbiory jęczmienia ozimego i pierwsze partie tego ziarna są już przedmiotem obrotu rynkowego. Skup ziarna przez wytwórnie pasz jest na razie niewielki. W minionym tygodniu ceny jęczmienia ozimego kształtowały się od 720 PLN/t na południu do 750 PLN/t w centrum kraju (z dowozem). Znacznie wyższe stawki można uzyskać przy sprzedaży jęczmienia na eksport. W końcu minionego tygodnia, ceny innych zbóż w kontraktach z tegorocznych zbiorów kształtowały się następująco (z dostawą w sierpniu):

  • Pszenica konsumpcyjna – 950-1000 PLN/t;
  • Pszenica paszowa – 850-940 PLN/t;
  • Żyto konsumpcyjne – 800-840 PLN/t;
  • Żyto paszowe – 780-820 PLN/t;
  • Pszenżyto  – 800-850 PLN/t;
  • Kukurydza – 800-900 PLN/t (dostawa październik)
     

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here