Zbiory zbóż i rzepaku będą dużo niższe od prognozowanych

Copa i Cogeca przewidują niższe niż prognozowane zbiory zboża w UE. Zdaniem tych organizacji sytuacja na rynku będzie trudna.

Copa i Cogeca, organizacje rolnicze, opublikowały nowe szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów zbóż w UE, przewidując sześcioprocentowy spadek produkcji zbóż i nasion oleistych w UE z powodu ekstremalnych warunków pogodowych.

– Rolnicy w niektórych krajach Europy Środkowej i Północnej – w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Danii, Szwecji, Polsce, Niemczech i Finlandii – zostali dotknięci poważną suszą, która przybiera katastrofalne rozmiary. Niektóre kraje południowe natomiast (Półwysep Iberyjski, Włochy, Francja) doświadczają powodzi. W związku z tym spodziewamy się, że zbiory zbóż w UE zmniejszą się o około 6 proc. w porównaniu z rokiem 2017 i wyniosą łącznie 273,8 mln ton – przewiduje przewodniczący grupy roboczej ds. zbóż Copa i Cogeca, Max Schulman.

W przypadku pszenicy zwyczajnej, spodziewamy się zmniejszenia areału o 2,2  proc., co wiąże się z faktem, iż ceny producenta wciąż są niższe od kosztów produkcji, a rolnicy nieustannie odczuwają skutki spadku cen – ocenia Schulman.

Mniej rzepaku i słonecznika

Z kolei przewodniczący grupy roboczej ds. nasion oleistych Copa i Cogeca, Arnaud Rousseau, ostrzegł przed szacowanym spadkiem produkcji nasion oleistych w UE o 6 proc. (o 2 mln ton mniej) w porównaniu z rokiem ubiegłym, co przełoży się na produkcję w wysokości 31,5 mln ton.

– Niepokoi nas również zastąpienie biopaliw pochodzenia roślinnego w UE importem oleju palmowego i biodiesla. Należy promować wykorzystanie unijnych biopaliw pochodzenia roślinnego, które wytwarzają bogaty w białko produkt uboczny stosowany w paszach dla zwierząt, zamiast oleju palmowego. Ponadto wzywamy Komisję do pilnego wprowadzenia cła wyrównawczego na przywóz biodiesla pochodzącego z Argentyny – mówi Rousseau.

Produkcja wysokobiałkowych też spadnie

W przypadku roślin wysokobiałkowych, spadek o 5  proc. (100 000 hektarów) w UE-28 w porównaniu z 2017 r. wynika z zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach proekologicznych, co jest dla nas ogromnym rozczarowaniem. Przewiduje się, że produkcja roślin wysokobiałkowych zmniejszy się o około 1 milion ton.

Apel o pomoc

Aby pomóc rolnikom cierpiącym z powodu ekstremalnych niekorzystnych zjawisk klimatycznych, Copa i Cogeca zwracają się do Komisji Europejskiej o wypłatę zaliczek dla rolników, którzy walczą o przetrwanie. Copa i Cogeca wzywają państwa członkowskie do pełnego wdrożenia narzędzi służących przeciwdziałaniu zagrożeniom klimatycznym.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

IV Forum Producentów Żywności. Jakie zagrożenia stoją przed branżą?

– Myślę, że wnioski z dzisiejszych paneli odegrają istotną rolę w kwestii kluczowych zagadnień, nad którymi obecnie pracujemy – zarówno w obszarze strategii, jak...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics