Zbiory zbóż w akcji

Z informacji Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Urzędów Wojewódzkich opublikowanych przez Sparks wynika, że w okresie 16-20 lipca br. w kraju najbardziej zaawansowane były zbiory jęczmienia ozimego, szczególnie na południowym-wschodzie i południu, gdzie w zależności od województwa jęczmień ozimy zebrano z 60- 80% areału zasiewów – informuje w cotygodniowej analizie Bank Gospodarki Żywnościowej.

W województwie opolskim w analizowanym okresie zebrano tu zboże z 82% powierzchni uprawy, a blisko z 70% w województwie świętokrzyskim. Ponadto, w województwie świętokrzyskim rozpoczęto żniwa żyta (ok. 7% powierzchni upraw) i pszenżyta ozimego (ok.1% areału).

Jak podają eksperci Sparksa, skup jęczmienia przez wytwórnie pasz jest w dalszym ciągu niewielki, a jego ceny są wyższe niż przed tygodniem i kształtują się w przedziale od 780 -830 PLN/t (z dowozem).

Ogólnie z danych zebranych przez Sparks wynika, że w minionym tygodniu oferowano w kraju za pszenicę konsumpcyjną od 950 do 1030 zł/t, podczas gdy za pszenicę paszową przedsiębiorcy byli gotowi zapłacić od 900-945 zł/t (cenna netto z dostawą w sierpniu). Dla porównania, według tego samego źródła, w ubiegłym tygodniu za pszenicę konsumpcyjną ze zbiorów ubiegłorocznych płacono 930- 1000 zł/t, a paszową 900-950 zł/t (cenna netto z dostawą).

W ocenie Sparksa wyższe ceny zbytu zbóż z tegorocznych zbiorów można uzyskać przy sprzedaży na eksport, czyli z dostawą do portów. Za jęczmień paszowy z dostarczony w okresie sierpień- wrzesień od 905 do 925 zł/t, a pszenicę konsumpcyjną z dostawą wrzesień -grudzień 1065 zł/t (Paszowa 980 zł/t).

Wysokie ceny zbóż  wynikają z nastrojów na rynku europejskim i globalnym, które pozostają pod wpływem doniesień o niekorzystnym przebiegu warunków pogodowych w USA i krajach regionu Basenu Morza Czarnego, należących do czołowych eksporterów pszenicy i kukurydzy.

Korygowane w dół prognozy zbiorów wpływają˛ nie tylko na obawy uczestników rynku odnośnie dostępności surowca zbożowego, lecz również na nastroje na rynku terminowym, gdzie zarówno w USA, jak i UE obserwuje się piąty tydzień z rzędu wzrosty notowań cen. Ceny zbóż w Polsce są silnie powiązane z notowaniami kontraktów terminowych na giełdzie MATIF. Zmiany notowań cen zbóż w kontraktach terminowych relatywnie szybko przenoszone są na ceny oferowane za zboże na rynku transakcyjnym.

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej, 
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here