Druga połowa minionego tygodnia przyniosła powrót do przecen na giełdowym rynku pszenicy. Po wsparciu cen przez zakupy Algierii i Egiptu powróciły spadkowe tendencje wynikające z olbrzymiej presji ze strony rosyjskiej pszenicy.
Ceny kukurydzy i rzepaku na giełdzie Euronext-Paryż spadały śladem taniejących kontraktów za Atlantykiem. Presja żniw (kukurydza, soja w USA i rzepak w Kanadzie) narasta. Kanadyjska canola spadła w minionym tygodniu do najniższego poziomu od 3 miesięcy w związku z lepszymi niż oczekiwano plonami.
Ukraina intensywnie negocjuje ze swoimi unijnymi sąsiadami temat uregulowania eksportu zbóż. Jednocześnie pierwsze dwa statki ze zbożem opuściły porty czarnomorskie po tym jak Rosja zerwała umowę zbożową.
Giełda w Chicago
Wyceny giełdowe amerykańskiej kukurydzy, soi i pszenicy pozostają w okolicy kilkuletnich minimów.
Drogi dolar i silna konkurencja zewnętrzna nie sprzyjają amerykańskiemu eksportowi zbóż i soi. Stąd także w minionym tygodniu sprzedaż eksportowa była rozczarowująca i wywierała presję spadkową na notowania w Chicago. Jednocześnie w USA i Kanadzie trwają właśnie zbiory w trakcie których ceny zazwyczaj spadają.
Także otoczenie zewnętrzne nie sprzyja odbiciu cen szerokiej grupy towarów (wyjątek stanowi ropa). Inwestorzy spekulacyjni wyprzedawali kontrakty towarowe w II połowie tygodnia, gdy okazało się, że stopy procentowe w USA mogą dalej rosnąć. Dane makro pokazały, że bezrobocie w USA jest niskie, a inflacja nadal wysoka. Stwarza to możliwość kontynuowania restrykcyjnej polityki zakresie stóp procentowych, a to sprawia, że umacnia się amerykański dolar.
Zmiany okresowe notowań:
RZUT OKA NA WYKRESY – zamknięcie z 15.09.2023
Giełda w Paryżu
Giełda w Chicago
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż