Zboża: lokalnie większa podaż ziarna krajowego

W ostatnich dniach, sytuacja na krajowym rynku zbożowym pozostaje dość stabilna. Lokalnie utrzymuje się większa podaż ziarna krajowego, głównie na południu i południowym – wschodzie kraju – informuje Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Tak więc przetwórcy zlokalizowani na południu i w centrum kraju nie mają problemów z zakupem ziarna. Mniejszą podaż zbóż notuje się natomiast na zachodzie i północy kraju.

Generalnie, zapotrzebowanie na ziarno ze strony młynów i wytwórni pasz wyraźnie osłabło,  przetwórcy realizują przede wszystkim zakupy niewielkich partii surowca po atrakcyjnych cenach. Wiele firm uzupełniło bowiem zapasy zbóż w II połowie kwietnia, kupując głównie ziarno z importu.

Notowane wyraźnie umocnienie się euro spowodowało wyhamowanie importu zbóż z krajów ościennych oraz Węgier. Oferty sprzedaży ziarna krajowego są obecnie bardziej konkurencyjne od ofert sprzedaży zbóż z importu. 

W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy paszowej kształtują się w przedziale 920-980 PLN/t z dostawą. Z kolei, ceny kukurydzy krajowej to poziom 880-950 PLN/t z dostawą.

Ciągle drogie pozostaje ziarno jęczmienia i żyta, stąd notuje się bardzo małe zainteresowanie tymi zbożami ze strony kupujących. Ceny żyta paszowego z dostawą kształtują się w przedziale 840-860 PLN/t. Z kolei, ceny jęczmienia paszowego to poziom 900-960 PLN/t. Ceny pszenżyta paszowego na rynku krajowym to poziom 850-900 PLN/t (wszystkie ceny netto, z dostawą). 
 
Na rynku notuje się wyraźnie osłabienie popytu na pszenicę konsumpcyjną. Podobnie jak wytwórnie pasz, młyny uzupełniły bowiem zapasy ziarna i kupują znacznie mniej niż w kwietniu.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od lokalizacji i jakości ziarna kształtują się w przedziale 920-990 PLN/t z dostawą. Ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się na poziomie 940-980 PLN/t z dostawą (wszystkie ceny netto).
 
W najbliższych dniach raczej nie należy się spodziewać zmiany sytuacji cenowej na krajowym rynku zbóż. Ceny ziarna w dalszym ciągu znajdować się będą pod presją mniejszego zapotrzebowania na zboża ze strony przetwórców. W dłuższym okresie, utrzymanie się tendencji umacniania się dolara i euro względem złotego może być czynnikiem wpływającym na wzrost cen zbóż, szczególnie w sytuacji malejącej podaży krajowego ziarna na rynku.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics