Zboża: na giełdach nadal wzrosty

"W tym tygodniu notowania zbóż na kluczowych giełdach w dalszym ciągu umacniały się. Na Euronext pszenica w kontrakcie listopadowym podrożała przez tydzień o 6,7% do 170,3 EUR/tonę, a kukurydza o 1,9% do 145,8 EUR/tonę" – informuje FAMMU/FAPA. 

Prawdopodobnie wzrost cen będzie trwał krótko, ponieważ czynniki fundamentalne nie zmieniły się – prognozy bilansu zbożowego w UE i na świecie zapowiadają, że bierzący sezon będzie „ciężki”.

Podążając za FAMMU/FAPA, przyczynami wzrostu są

  • wykup krótkich pozycji przez fundusze
  • bardzo dobre wyniki unijnego eksportu pszenicy.

"KE wydała licencje na wywóz 646 tys. ton pszenicy miękkiej, 238 tys. ton jęczmienia oraz 150 tys. ton kukurydzy. Wspierająco na ceny mógł podziałać także zakup francuskiej i rumuńskiej pszenicy w ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC" – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

\"\"

W Chicago Board of Trade (CBOT) także odnotowano wzrosty notowania zbóż. Cena kukurydzy w najbliższym kontrakcie wzrosła o 2,1% (do 138,7 USD/tonę), a pszenica o 1,9% (do 193,5 USD/tonę). Wzrosty na amerykańskim rynku należy raczej traktować jako chwilowe.

Jedną z przyczyn wzrostu był dobry wynik eksportu kukurydzy i soi. W tym tygodniu eksport kukurydzy wyniósł 1031 tys. ton (prognozowano 800-1000 tys. ton). W przypadku soi eksport wyniósł 2166 tys. ton (prognozowano 800-1000 tys. ton).

Czytaj więcej:
Jeszcze większe zbiory rzepaku niż szacowano
Ceny zbóż w okresie 13.10-19.10.2014

Na chwilę obecną poprawa pogody umożliwiła kontynuację zbiorów kukurydzy w USA. Jak podaje Departament Rolnictwa USA, do 19 października br. zebrano kukurydzę z 31% powierzchni upraw. W okresie 2009-2013 odsetek ten wynosił średnio 53%. Mimo to, obecny rok nie ma najniższego tempa żniw. W 2009 r. wystąpiły jeszcze większe opóźnienia, z powodu wilgotnej pogody w październiku. Zebrano wtedy kukurydzę tylko z 17% areału.

Jak podaje FAMMU/FAPA, można się spodziewać, że wraz ze zwiększającą się dostępnością kukurydzy z tegorocznej produkcji jej ceny będą zniżkować. "W niektórych stanach – zwłaszcza tych położonych na północy kraju postępy zbiorów są niewielkie, np. w Północnej Dakocie zaawansowanie żniw wynosi 13%."

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here