Zboża w dół, a rzepak w górę

Unijne kontrakty na kukurydzę i pszenicę kontynuowały w środę spadki. W górę odbiły za to notowania rzepaku i kanadyjskiej canoli. W Chicago plotka o dużych chińskich zakupach kukurydzy i soi sprzyjała wzrostom notowań obu kontraktów. Na wczorajszym spotkaniu w Ankarze nie osiągnięto porozumienia w sprawie stworzenia korytarza zbożowego na Morzu Czarnym, a przedstawiciel Ukrainy nawet nie wziął udziału w rozmowach.

Zboża w dół, a rzepak w górę

Warto przypomnieć, że Rosja deklaruje zgodę na uruchomienie ukraińskiego eksportu z portów na Morzu Czarnym, a jednocześnie w miniony weekend ostrzelała i zniszczyła obiekty portowe w Mikołajewie (jeden z dwóch portów, obok Odessy nie zajęty przez agresora).

Dotychczasowa blokada ukraińskich portów sprzyjała wysokim cenom kukurydzy, pszenicy i olejów roślinnych. Jednak ceny zaczęły spadać, zwłaszcza w Paryżu, gdy ONZ i Turcja zaangażowały się w negocjacje z Rosją.

Ostatnie szacunki Komisji Europejskiej dotyczące nowej produkcji przewidują wzrost zbiorów pszenicy miękkiej do 130,4 mln ton w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z drugiej strony spodziewany jest niewielki spadek produkcji jęczmienia do 52,3 mln ton, a także kukurydzy do 72,5 mln ton dla zbiorów w 2022 roku.

W przypadku nasion oleistych oczekiwania zbiorów rzepaku zostały obniżone do 18,1 mln ton, podobnie jak w przypadku słonecznika, dla którego szacunki spadły do 10,9 mln ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

  1. Jak widzę plantacje pszenicy kukurydzy i rzepaku to szczerze mówiąc nie wiem skąd się biorą te szacunki. Na polach doskwiera susza kukurydza z opóźnionych siewów blada fioletowa niska a mamy pół czerwca. Francja susza jakiej dawno nie było obnizone nawożenie a szacunki w górę niezłe kpiny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

220 tys. paczek nielegalnych papierosów pod chipsami

Przemyt prawie 220 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremniła lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalne papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii. Papierosy...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE