Zboża wciąż tanieją. Liderem przecen tym razem unijny rzepak

Kontrakty na zboża i oleiste taniały także we wtorek po obu stronach Atlantyku (wyjątek stanowiła kanadyjska canola). Liderem przecen był tym razem unijny rzepak.

Zboża wciąż tanieją. Liderem tym razem unijny rzepak

Wycena pszenicy z dostawą w marcu (obrót kończy się 10-go marca) spadła poniżej 275 eur/t (-3,25 euro/t) i była najniższa od ponad 12 miesięcy. Wycena terminu majowego jest tylko minimalnie wyższa.

Marcowa kukurydza (kończy obrót w piątek) straciła na wartości skromne 0,25 euro do 279,25 eur/t, a jej wycena wróciła do poziomu zamknięcia stycznia. Kontrakt majowy na kukurydzę wyceniany był na 274,5 eur/t na zamknięciu sesji.

Wycena rzepaku z dostawą w maju spadła we wtorek poniżej 530 eur/t, po przecenie o prawie 15 euro i zbliża się do kilkunastomiesięcznych minimów zaliczonych w styczniu.

Paryż – zmiany serii najbliższej w skali lutego / w skali roku:

  • Kukurydza: 0,0% (0,0 eur/t) / -10,21% (-31,75 eur/t);
  • Pszenica: -4,7% (-13,5 eur/t) / -15,0% (-48,25 eur/t);
  • Rzepak: -4,3% (-23,5 eur/t) / -30,1% (-227,25 eur/t) .

Presja spadkowa na rynku zbóż wynika z olbrzymiej konkurencji wywieranej przez tanią pszenicę pochodzącą z Rosji. W przypadku kukurydzy na rynek unijny napływa atrakcyjne cenowo ziarno z Ukrainy i Brazylii.

Rzepak jest pod presją rekordowego importu nasion do UE z Ukrainy, a obecnie z Australii.

Giełda w Chicago:

Amerykańska pszenica SRW jest najtańsza od września 2021 roku w poszukiwaniu popytu na pochodzenie z USA.

Fundusze hedgingowe nadal sprzedają kontrakty na amerykańską pszenicę, a ich pozycja krótka netto jest największa od lat. Czyni to kontrakt podatny na likwidację krótkich pozycji (odbicie cen w górę) w sytuacji jakiegoś zagrożenia.

Stosunkowo droga kukurydza i soja zaczęły tracić na wartości, ponieważ popyt z USA przenosi się teraz do Brazylii, a dotychczasowa sprzedaż eksportowa jest niższa niż w poprzednim sezonie.

Prognozy pogody dla USA są bardziej optymistyczne, ponieważ dają nadzieją na opady deszczu przed rozpoczęciem wiosennych siewów. Wczesne prognozy zakładają wzrost zasiewów obu głównych zbóż w USA.

Rynek zakłada obecnie, że uda się przedłużyć działanie korytarza zbożowego po 18 marca, a być może rozszerzyć o kolejny ukraiński port – Mikołajów.

Warto pamiętać też o presji spadkowej wywieranej na surowce ze strony otoczenia makroekonomicznego. Niedawny optymizm wynikający z oczekiwań skrócenia cyklu podwyżek stóp procentowych osłabł, gdy okazało się, że inflacja spada wolniej niż sądziło wielu analityków. Wysokie stopy procentowe ograniczają popyt na surowce i jednocześnie przyciągają inwestorów do bezpiecznych obligacji (kosztem innych aktywów).

Kontrakty na zboża tanieją na potęgę!

Chicago – zmiany serii najbliższej w skali lutego / w skali roku:

  • Kukurydza: -7,4% / -9,8%;
  • Pszenica: -9,2% / -25,5%;
  • Soja: -3,1% / -9,4%.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics