Zdesperowani producenci świń straszą rozniesieniem wirusa na cały kraj

Producenci trzody chlewnej z gminy Jabłoń w woj. lubelskim wystosowali do rządzących dramatyczny apel o pomoc w walce z wirusem ASF. W obliczu braku zdecydowanych działań rządu, zdesperowani straszą rozniesieniem wirusa na cały kraj. Nie boją się żadnych kar, bo i tak będą bankrutami.

\"\"

W Polsce stwierdzono już 53 przypadki choroby wśród świń i prawie 400 przypadków ASF u dzików. Najbardziej dramatyczne chwile przeżywają rolnicy na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zagrożona jest tam produkcja setek tysięcy świń i tysięcy gospodarstw.

Przy braku zdecydowanych działań rządu, służb weterynaryjnych i myśliwych w walce z afrykańskim pomorem świń, rolnicy grożą, że wezmą sprawy w swoje ręce. Jak poinformował rzecznik prasowy PSL, producenci zrzeszeni w grupach producenckich z gminy Jabłoń w woj. lubelskim wystosowali do rządzących apel o zdecydowane i skuteczne działania w walce z chorobą. Chcą też policzyć dziki w województwie.

– Zaniepokojeni występowaniem kolejnych ognisk i przypadków ASF, na wspólnym zebraniu podjęliśmy decyzję o powołaniu niezależnej komisji ekspertów do policzenia dzików na naszym terenie, aby udowodnić zatrważającą ich liczbę. Wszelkie przepisy okazały się nieskuteczne w obliczu walki z ASF. Liczenie dzików nie zmniejszyło ich liczby w rzeczywistości tylko na papierze – czytamy w liście producentów trzody chlewnej z gminy Jabłoń.

Odstrzelić dziki

Producenci mówią wprost: przyczyną ASF są dziki, a więc trzeba je zlikwidować.

– Należy podjąć bezwzględne działania w kierunku depopulacji dzików – uważają autorzy listu.

Ich zdaniem należy „zmusić wszystkich, którzy posiadają broń, do zabijania dzików”. Producenci mają tu na myśli wojsko, policję i myśliwych. Proponują także ograniczyć koszty badania zabitych dzików i od razu poddawać je utylizacji.

Rolnicy coraz bardziej zdesperowani

W akcie desperacji niektórzy producenci straszą rozwleczeniem wirusa na cały kraj i „nie straszne im żadne kary, bo i tak będą bankrutami”.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Źródło: PSL

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Drastyczna zmiana przepisów unijnych. Rolnicy żądają okresu przejściowego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 1 lipca 2025 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o ustanowienie okresu przejściowego w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics