Zielone światło dla stosowania komponentów GMO w paszach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda potwierdził słuszność apelów organizacji rolniczych o wydłużenie okresu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt.  Projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach trafił do konsultacji społecznych ale już wiadomo, że pasze GMO będzie można stosować do 1 stycznia 2025 roku.W dniu 10 listopada br. POLPIG oraz 5 innych organizacji rolniczych zwróciło się do ministra rolnictwa z apelem o pilną nowelizację ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 269 z późn. zm.) w zakresie usunięcia wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

„Wnioskowaliśmy o wprowadzenie moratorium na zakaz stosowania pasz opartych o komponenty GMO na minimum 6 lat, a także wprowadzenie skutecznego programu wspierającego produkcję i przerób rodzimego białka” – czytamy w komunikacie.

13 listopada 2020r. wpłynął do Sejmu Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach przedłużający memorandum na zakaz stosowania komponentów GMO do produkcji pasz. Chodzi tu głównie o importowaną soję, która jest obecnie głównym składnikiem białkowym w paszach dla drobiu i świń.

Projekt noweli pozwala na stosowanie pasz z GMO do 1 stycznia 2025 r.

Propozycja poselska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. W projekcie noweli ustawy proponuje się memorandum na zakaz stosowania komponentów GMO do 1 stycznia 2025 r.

Nie wykarmimy zwierząt bez pasz GMO!

W uzasadnieniu noweli podano, że analiza bilansu paszowego w Polsce wskazuje, że w naszej strefie klimatycznej praktycznie na obecną chwilę nie ma alternatywnych pasz wysokobiałkowych mogących całkowicie zastąpić importowaną śrutę sojową. Całkowite zastąpienie białka sojowego krajowymi nasionami roślin strączkowych będzie trudne ze względu na graniczne udziały tych pasz w dietach (dopuszczalne ilości), szczególnie w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń, a także ze względu na nadmierną zawartość węglowodanów strukturalnych (włókna) oraz substancji antyodżywczych (alkaloidy, taniny).

Zobacz projekt nowelizacji ustawy >

Zobacz apel 6 organizacji branżowych >

oprac. na podst. kzp-ptch

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Święta słoneczne i ciepłe, a co dalej? Nie będzie już tak kolorowo

Po ciepłym i pogodnym, ale też miejscami deszczowym i wietrznym świątecznym weekendzie, od wtorku zrobi się nieco chłodniej, będzie więcej chmur i opadów deszczu.  W piątek na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics