Ziemia będzie coraz droższa

Na wzrost cen wpływ ma dosyć dobra sytuacja ekonomiczna w rolnictwie, funkcjonujący system dopłat bezpośrednich i innych form wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej, wsparcie nabywania ziemi przez rolników przez państwo za pośrednictwem dopłat ARiMR do oprocentowania kredytów i rozkładanie przez ANR ceny sprzedaży na raty.

Trzeba dodać, że kupno ziemi rolnej od Agencji na preferencyjny kredyt z banku lub na niskooprocentowane (2%) raty możliwe będzie – zgodnie z ustaleniami z UE – maksymalnie do końca 2013 roku.

 

\"Ziemia

 

W bieżącym roku należy spodziewać się dalszych wzrostów cen.
Warto również odnotować, że oferta Agencji ulega systematycznemu zmniejszeniu, ponieważ co rok sprzedawane jest ponad 100 tys. ha gruntów.

W 2011 r. Agencja sprzedała ponad 125 tys. ha, a w ubiegłym roku sprzedała rekordową powierzchnię gruntów, największą od 2002 r. – ponad 132 tys. ha. Największe powierzchnie sprzedano w województwach: zachodniopomorskim (14,8 tys. ha) i warmińsko-mazurskim (14,3 tys. ha). Natomiast najmniej ziemi zakupiono na terenach województw: mazowieckiego (2,9 tys. ha) i łódzkiego (2,9 tys. ha).
 

Czytaj dalej:Tyle gruntów dzierżawimy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here