Ziemniaków będzie dużo mniej, rosną za to ich ceny

Mimo rozpoczętych już jakiś czas temu wykopków, podaż ziemniaków jest nadal niewielka. Plony zapowiadają się w tym roku marnie. Rosną za to ceny.

Ceny ziemniaków, ziemniaki

Ceny ziemniaków rosną

Tegoroczna susza bardzo dała się we znaki ziemniakom – jest ich dużo mniej, mniejsze są też bulwy. Czy rekompensatą będą ceny? Póki co ceny ziemniaków jadalnych w polskim dużym hurcie utrzymują relatywnie wysoki poziom.

– Obecnie w dużym hurcie za ziemniaki pakowane w worki po 15 kg płaci się najczęściej 0,47-0,80 zł/kg. Nie jest to najwyższy poziom notowany na przełomie sierpnia i września na przestrzeni dziesięciu minionych lat, gdyż drożej było w 2013 i w 2010 r. – wynika z najnowszego Raportu Rolnego opracowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Z kolei na rynkach hurtowych, w zależności od lokalizacji, ceny ziemniaków w ostatnim tygodniu sierpnia oscylowały wokół 0,53-1,30 zł/kg. Średni ich poziom wyniósł ok. 0,81 zł/kg, wobec 0,53 zł/kg rok temu.

Wiesław Dzwonkowski, ekspert IERiGŻ przypomina, że podobną sytuację cenową mieliśmy trzy lata temu. Wtedy też susza mocno wywindowała w górę ceny ziemniaków.

Dużo niższe plony ziemniaków

Według najnowszych szacunków MARS, na które powołuje się IERiGŻ, plony ziemniaków w Polsce wyniosą 22,9 t/ha, czyli o 9,5 proc. mniej niż rok temu. Zbiory będą jeszcze niższe – o 10-15 proc. mniej niż w 2017 roku.

oprac. Kamila Szałaj na podst. IERiGŻ, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here