Ziemniaków będzie dużo mniej w większości unijnych krajów

W tym roku zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w Polsce zbiory ziemniaków będą dużo niższe niż w poprzednim sezonie. Według szacunków World Potato Markets produkcja ziemniaków jadalnych w krajach UE-5 (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Wlk. Brytania) może wynieść ok. 26,0 mln ton, tj. o 9,7 proc. poniżej ubiegłorocznego poziomu.

 

\"rolnictwo,

 

– Najgłębszy spadek produkcji, bo o ponad 15 proc. jest przewidywany we Francji, gdzie produkcja ziemniaków jadalnych z głównego zbioru ma wynieść 5,26 mln na skutek mniejszych o 13% plonów oraz ograniczonego o 2,4 proc. areału uprawy. W Wielkiej Brytanii zbiory ziemniaków jadalnych mają być niższe o 12,4 proc., w Belgii o 9,4 proc., w Holandii o 6,5 proc., a w Niemczech o 5,9 proc. – informują analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ale chociaż produkcja ziemniaków znacząco zmalała, ceny nie wzrosły gwałtownie. Do rekordowych poziomów jest jeszcze daleko.

Jak informuje IERiGŻ w Niemczech ceny ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji w końcu września wynosiły ok. 166 euro/t, wobec 67 euro/t. Z kolei we Francji tona kosztowała od 185 do 300 euro/t, czyli trzykrotnie więcej niż przed rokiem. W Belgii ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego były podobne jak we Francji i wynosiły ok. 125 euro/t. W Holandii były nieco wyższe i wynosiły 115-160 euro/t. Średni poziom cen na rynku brytyjskim oscylował wokół 210 euro/t.

W Polsce też mniej ziemniaków
Również w  Polsce susza zredukowała plony ziemniaków. GUS szacuje, że w tym roku zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) wyniosą ok. 6,2 mln t. A to oznacza, że będzie ich mniej aż o 19 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pogoda rzeczywiście nie rozpieszczała upraw ziemniaka. Warunki termiczno-wilgotnościowe w okresie wegetacji ziemniaków były bardzo mocno zróżnicowane regionalnie.

„Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład, lokalnie niekorzystnie wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie” – czytamy w komunikacie GUS.

Opady deszczu, które pojawiły się w I połowie lipca, tylko nieznacznie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków. Największe straty plonów, zwłaszcza odmian skrobiowych, spowodowały susza oraz bardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu.

Ceny ziemniaków w Polsce
Pod koniec września w tzw. dużym hurcie, w województwie podkarpackim i małopolskim za ziemniaki pakowane w worki w końcu września płacono 0,45-0,55 zł/kg, a w świętokrzyskim 0,50-0,60 zł/kg. Podobnie kształtowały się ceny w centralnej Polsce. Producenci, którzy muszą część zbiorów sprzedać od razu po wykopkach, godzą się na nieco niższe ceny wraz ze wzrostem podaży z tegorocznych zbiorów.

–  W Broniszach w końcu września ziemniaki oferowano w cenie 0,85-1,10 zł/kg, w Lublinie 0,70-0,80 zł/kg, w Sandomierzu 0,65-0,75 zł/kg, w Łodzi 0,67-0,93 zł/kg,  a w Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg. Średni poziom cen ziemniaków na targowiskach wyniósł ok. 0,92 zł/kg, i był o ok. 33 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2014 r. Najtańsze ziemniaki oferowano w województwie świętokrzyskim (0,54 zł/kg), a najdroższe w warmińsko-mazurskim (1,10 zł/kg), mazowieckim (1,15 zł/kg) i lubuskim (1,20 zł/kg) – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Łukaszenka gardzi polskimi jabłkami. Co dalej z eksportem?

Podczas propagandowej akcji sadzenia jabłonek Alaksandr Łukaszenka skrytykował polskie jabłka. Tymczasem polscy sadownicy przejmują się nie tyle prywatnymi opiniami białoruskiego przywódcy, ile problemami z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics