Ziemniaków będzie dużo mniej w większości unijnych krajów

W tym roku zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w Polsce zbiory ziemniaków będą dużo niższe niż w poprzednim sezonie. Według szacunków World Potato Markets produkcja ziemniaków jadalnych w krajach UE-5 (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Wlk. Brytania) może wynieść ok. 26,0 mln ton, tj. o 9,7 proc. poniżej ubiegłorocznego poziomu.

 

\"rolnictwo,

 

– Najgłębszy spadek produkcji, bo o ponad 15 proc. jest przewidywany we Francji, gdzie produkcja ziemniaków jadalnych z głównego zbioru ma wynieść 5,26 mln na skutek mniejszych o 13% plonów oraz ograniczonego o 2,4 proc. areału uprawy. W Wielkiej Brytanii zbiory ziemniaków jadalnych mają być niższe o 12,4 proc., w Belgii o 9,4 proc., w Holandii o 6,5 proc., a w Niemczech o 5,9 proc. – informują analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ale chociaż produkcja ziemniaków znacząco zmalała, ceny nie wzrosły gwałtownie. Do rekordowych poziomów jest jeszcze daleko.

Jak informuje IERiGŻ w Niemczech ceny ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji w końcu września wynosiły ok. 166 euro/t, wobec 67 euro/t. Z kolei we Francji tona kosztowała od 185 do 300 euro/t, czyli trzykrotnie więcej niż przed rokiem. W Belgii ceny ziemniaków do przetwórstwa spożywczego były podobne jak we Francji i wynosiły ok. 125 euro/t. W Holandii były nieco wyższe i wynosiły 115-160 euro/t. Średni poziom cen na rynku brytyjskim oscylował wokół 210 euro/t.

W Polsce też mniej ziemniaków
Również w  Polsce susza zredukowała plony ziemniaków. GUS szacuje, że w tym roku zbiory ziemniaków (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) wyniosą ok. 6,2 mln t. A to oznacza, że będzie ich mniej aż o 19 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Pogoda rzeczywiście nie rozpieszczała upraw ziemniaka. Warunki termiczno-wilgotnościowe w okresie wegetacji ziemniaków były bardzo mocno zróżnicowane regionalnie.

„Narastający deficyt opadów, a także nierównomierny ich rozkład, lokalnie niekorzystnie wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie” – czytamy w komunikacie GUS.

Opady deszczu, które pojawiły się w I połowie lipca, tylko nieznacznie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków. Największe straty plonów, zwłaszcza odmian skrobiowych, spowodowały susza oraz bardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu.

Ceny ziemniaków w Polsce
Pod koniec września w tzw. dużym hurcie, w województwie podkarpackim i małopolskim za ziemniaki pakowane w worki w końcu września płacono 0,45-0,55 zł/kg, a w świętokrzyskim 0,50-0,60 zł/kg. Podobnie kształtowały się ceny w centralnej Polsce. Producenci, którzy muszą część zbiorów sprzedać od razu po wykopkach, godzą się na nieco niższe ceny wraz ze wzrostem podaży z tegorocznych zbiorów.

–  W Broniszach w końcu września ziemniaki oferowano w cenie 0,85-1,10 zł/kg, w Lublinie 0,70-0,80 zł/kg, w Sandomierzu 0,65-0,75 zł/kg, w Łodzi 0,67-0,93 zł/kg,  a w Poznaniu 0,53-0,67 zł/kg. Średni poziom cen ziemniaków na targowiskach wyniósł ok. 0,92 zł/kg, i był o ok. 33 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2014 r. Najtańsze ziemniaki oferowano w województwie świętokrzyskim (0,54 zł/kg), a najdroższe w warmińsko-mazurskim (1,10 zł/kg), mazowieckim (1,15 zł/kg) i lubuskim (1,20 zł/kg) – wyjaśnia Wiesław Dzwonkowski z IERiGŻ.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here