17 sierpnia 2021 roku, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, skierował list otwarty do przedstawicieli europejskich organizacji rolnych wzywający do współpracy na rzecz ochrony europejskiego rolnictwa.
Niezadowolenie europejskich rolników, związane z forsowaną nową Wspólną Polityką Rolną, narasta
W wielu Państwach trwają protesty organizowane przeciwko planom nakładania trudnych do zrealizowania wymogów. Ich konsekwencją będzie znaczne ograniczenie skali wspólnotowej produkcji rolnej. Rolnicy nie zgadzają się także z narracją, w myśl której obarcza się ich winą za zmiany klimatu.
W związku z powyższym, 17 sierpnia 2021 roku, Szczepan Wójcik – Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej – skierował list otwarty do europejskich rolników oraz przekazał go na ręce ich związkowych reprezentantów.
Jak czytamy w liście w ocenie prezesa IGR „sytuacja, w której znajduje się dziś europejskie rolnictwo, każe nam wszystkim bić na alarm. Bez względu na to, który sektor rolny reprezentujemy, w jakim mówimy na co dzień języku i z jakiego kraju pochodzimy, wszyscy – nie tylko jako rolnicy, ale przede wszystkim jako mieszkańcy Europy jesteśmy równie zagrożeni”.
Przesłany list, jest zapowiedzią konkretnych działań:
„Po wielu namowach, wychodzimy z inicjatywą zorganizowania pierwszej w historii unijnego rolnictwa wideokonferencji przedstawicieli europejskich organizacji, stowarzyszeń i związków rolnych – nie tylko największych, ale wszystkich.”.
Jak zauważa autor listu „bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców naszego kontynentu może zostać poważnie zachwiane” dlatego tak ważne jest wspólne działanie.
Poniżej prezentujemy treść listu:
Szanowni Państwo, Drogie Redakcje,
Jako Instytut Gospodarki Rolnej stoimy na stanowisku, że w sytuacji tak wielkiej kompromitacji unijnych planów polityki rolnej musimy przemówić wspólnym głosem – nie każdy z osobna w swoim kraju – ale wspólnie tak, aby komisarze zaczęli dostrzegać, że nie da się zarządzać wsią centralnie.
Dołożymy więc wszelkich starań, aby zjednoczyć w tej jednej sprawie rolników z całej Unii Europejskiej, aby powiedzieć „dość”! Dość ustalania polityki rolnej w zaciszach gabinetów bez udziału obywateli, rolników, producentów i przetwórców.
Ostatnią rzeczą której się spodziewaliśmy jest to, że wysłany z Polski do Unii Europejskiej komisarz stanie się twarzą redukcji znaczenia rolnictwa, które jest jednym z kluczowych filarów bezpieczeństwa Wspólnoty.
Nie możemy przyglądać się tego typu działaniom dłużej wyłącznie z perspektywy Polski, dlatego informujemy, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Instytut Gospodarki Rolnej otworzy swoje biuro w Brukseli. Będziemy więc poszerzać swoje struktury wewnątrz Parlamentu Europejskiego, bacznie przyglądać się działaniom polskich europarlamentarzystów i zdawać cykliczne raporty w Polsce z ich działalności związanej z rolnictwem – aktywności wymierzone przeciwko rodzimej gospodarce muszą być nagłaśniane w kraju i to zamierzamy robić.
Informujemy ponadto, że treść przesłanych listów otwartych dostępna jest na uruchomionej stronie www.eunitedagri.com. Dzięki temu rolnicy z różnych krajów mogą wysłuchać listów otwartych w swoich ojczystych językach. O terminie konferencji prezentującej szczegóły naszych inicjatyw poinformujemy w najbliższym komunikacie.
Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej