Zjednoczone europejskie rolnictwo stanie się faktem?

17 sierpnia 2021 roku, Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, Szczepan Wójcik, skierował list otwarty do przedstawicieli europejskich organizacji rolnych wzywający do współpracy na rzecz ochrony europejskiego rolnictwa. 

Zjednoczone europejskie rolnictwo stanie się faktem?
Zjednoczone europejskie rolnictwo stanie się faktem?

Niezadowolenie europejskich rolników, związane z forsowaną nową Wspólną Polityką Rolną, narasta

W wielu Państwach trwają protesty organizowane przeciwko planom nakładania trudnych do zrealizowania wymogów. Ich konsekwencją będzie znaczne ograniczenie skali wspólnotowej produkcji rolnej. Rolnicy nie zgadzają się także z narracją, w myśl której obarcza się ich winą za zmiany klimatu.

W związku z powyższym, 17 sierpnia 2021 roku, Szczepan Wójcik – Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej – skierował list otwarty do europejskich rolników oraz przekazał go na ręce ich związkowych reprezentantów.

Jak czytamy w liście w ocenie prezesa IGR „sytuacja, w której znajduje się dziś europejskie rolnictwo, każe nam wszystkim bić na alarm. Bez względu na to, który sektor rolny reprezentujemy, w jakim mówimy na co dzień języku i z jakiego kraju pochodzimy, wszyscy – nie tylko jako rolnicy, ale przede wszystkim jako mieszkańcy Europy jesteśmy równie zagrożeni”.

Przesłany list, jest zapowiedzią konkretnych działań:

„Po wielu namowach, wychodzimy z inicjatywą zorganizowania pierwszej w historii unijnego rolnictwa wideokonferencji przedstawicieli europejskich organizacji, stowarzyszeń i związków rolnych – nie tylko największych, ale wszystkich.”.

Jak zauważa autor listu „bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców naszego kontynentu może zostać poważnie zachwiane” dlatego tak ważne jest wspólne działanie.

Poniżej prezentujemy treść listu:

Szanowni Państwo, Drogie Redakcje,

Jako Instytut Gospodarki Rolnej stoimy na stanowisku, że w sytuacji tak wielkiej kompromitacji unijnych planów polityki rolnej musimy przemówić wspólnym głosem – nie każdy z osobna w swoim kraju – ale wspólnie tak, aby komisarze zaczęli dostrzegać, że nie da się zarządzać wsią centralnie. 

Dołożymy więc wszelkich starań, aby zjednoczyć w tej jednej sprawie rolników z całej Unii Europejskiej, aby powiedzieć „dość”! Dość ustalania polityki rolnej w zaciszach gabinetów bez udziału obywateli, rolników, producentów i przetwórców. 

Ostatnią rzeczą której się spodziewaliśmy jest to, że wysłany z Polski do Unii Europejskiej komisarz stanie się twarzą redukcji znaczenia rolnictwa, które jest jednym z kluczowych filarów bezpieczeństwa Wspólnoty.

Nie możemy przyglądać się tego typu działaniom dłużej wyłącznie z perspektywy Polski, dlatego informujemy, że w ciągu najbliższych kilku tygodni Instytut Gospodarki Rolnej otworzy swoje biuro w Brukseli. Będziemy więc poszerzać swoje struktury wewnątrz Parlamentu Europejskiego, bacznie przyglądać się działaniom polskich europarlamentarzystów i zdawać cykliczne raporty w Polsce z ich działalności związanej z rolnictwem – aktywności wymierzone przeciwko rodzimej gospodarce muszą być nagłaśniane w kraju i to zamierzamy robić. 

Informujemy ponadto, że treść przesłanych listów otwartych dostępna jest na uruchomionej stronie www.eunitedagri.com. Dzięki temu rolnicy z różnych krajów mogą wysłuchać listów otwartych w swoich ojczystych językach. O terminie konferencji prezentującej szczegóły naszych inicjatyw poinformujemy w najbliższym komunikacie.

Źródło: Instytut Gospodarki Rolnej

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

osiem − 6 =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,899ObserwującyObserwuj
7,230SubskrybującySubskrybuj

IJHARS: całkowity brak oznakowania opakowań warzyw, owoców i ziemniaków

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków. Objęto nią 334 podmioty, w tym 226 sklepów i...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE