Zły stan ozimin na Kujawach i Pomorzu. Samorząd rolniczy domaga się działań

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się z apelem do wojewody kujawsko-pomorskiego o powołanie komisji szacujących straty spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Domaga się także pilnego podjęcia działań wspierających gospodarstwa i rodziny rolników.

 

\"rolnictwo,

Ryszard Kierzek, Prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, zwraca uwagę, że warunki pogodowe, jakie wystąpiły jesienią ubiegłego roku, nie sprzyjały terminowym siewom i właściwym wschodom ozimin oraz ich wegetacji w okresie przedzimowym.

Czytaj także:
W rejestrze pojawiły się nowe odmiany rzepaku

 

Czynniki te spowodowały, że kondycja większości ozimin w regionie Kujaw i Pomorza nie była najlepsza.

– Dlatego z niepokojem oczekiwaliśmy nadchodzącej zimy. Wietrzna pogoda wraz ze styczniowymi mrozami, przy braku okrywy śnieżnej niejako potwierdziły nasze obawy. Wygląda na to, że znaczna część ozimin i rzepaku wymagać będzie przesiewu. Z naszych obserwacji wynika, że najgorzej przezimowała pszenica, rzepak i jęczmień. Rośliny tego gatunku mają nienaturalny „rudy” kolor, zarówno liście jak i korzenie nie dają oznak wiosennej wegetacji. Taki stan utrzymuje się już od ponad tygodnia przy temperaturach sprzyjających wznowieniu wegetacji, wynoszących w dzień 6-10 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że duże powierzchnie ozimin i rzepaku będą wymagały przesiewów – pisze w liście do wojewody szef kujawsko-pomorskiego samorządu rolniczego.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here