Zmiana w standardach dotyczących przygotowania tusz zwierzęcych

Według rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1474 z dnia 27 sierpnia 2015 r. możliwe będzie używanie wody pochodzącej z recyklingu do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz zwierząt kopytnych i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych.

Jak podaje Agra-Europe, taka zmiana w standardach dotyczących przygotowania tusz związana jest z Umową o Wolnym Handlu, którą UE podpisała w 2014 r. z Kanadą. Oprócz zniesienia ograniczeń taryfowych w handlu pomiędzy oba partnerami, prowadzono również  negocjacje dotyczące procesu harmonizacji przepisów. W przypadku sektora mięsa UE dotyczyło to m.in. uznania obowiązujących w Kanadzie norm przy czyszczeniu mikrobiologicznym tusz.

W Kanadzie w procesie przygotowania tuszy powszechnie stosowana jest woda pochodząca z recyklingu. Stronie kanadyjskiej zależało by ta metoda została zaakceptowana na rynku wspólnotowym, co otworzyło by drzwi dla kanadyjskich producentów mięsa czerwonego. Spełnialiby tym samym normy dot. czyszczenia tusz i mogliby eksportować swoje produkty na rynek UE. Po przeanalizowaniu stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) KE wyraziła zgodę na użycie wody pochodzącej z recyklingu.

 

\"\"

 

Oprócz przydatności do usuwania powierzchniowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych z tusz, ważną rolę pełni również aspekt zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Takie rozwiązanie pozwala również na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

EFSA, która analizowała użycie wody z recyklingu już w 2010 r., zwraca niemniej uwagę, że istnieją przetrwalniki niektórych bakterii, które są odporne na wysokie temperatury. W tym przypadku konieczne było by dłuższe podgrzewanie wody i jej wymiana, gdy to konieczne. W tym celu w załączniku w części I i II zostały określone szczegółowe wymagania.

Kluczowe znaczenie ma to, że gorąca woda pochodząca z recyklingu musi być uzyskana w drodze ogrzewania i recyklingu wody pitnej w zamkniętym i odrębnym układzie. Jest ona również poddawana procesowi podgrzewania przy ustalonej minimalnej temperaturze i przez ustalonym minimalnym czasie przed jej zastosowaniem na tuszach. Woda musi być również stale podawana filtracji i by zapewnić zgodność z parametrami chemicznymi dodawana jest do niej woda pitna.

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia od 28.08, czyli od jego publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W kontekście Umowy o Wolnym Handlu z Kanadą, warto nadmienić, że umowa ta zacznie obowiązywać najwcześniej od 2016 r.

Dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić, na ile kanadyjscy producenci mięsa zainteresowani są˛ rynkiem wspólnotowym i jak kształtować się będzie wymiana mięsa czerwonego pomiędzy tymi regionami.

Źródło: BGŻ BNP Paribas,
Redakcja AgroNews, fot.: imagesfree
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics