29 maja 2024 r. Zarząd KRIR ponownie zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach rolnych i u zwierząt gospodarskich przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo podlegające ochronie.
Znaczące straty w rolnictwie pozostają bez rekompensat
Brak skutecznej kontroli populacji dziko żyjących zwierząt, np. wilków czy bobrów oraz ptaków prowadzi do znaczących strat w rolnictwie, które pozostają bez rekompensaty. Rolnicy, borykający się z problemem szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, nie mają obecnie możliwości ubiegania się o odszkodowania, co stawia ich w trudnej sytuacji finansowej.
Ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dziko żyjących zwierząt i ptaków będących pod ochroną
„W związku z powyższym, wnosimy o ustanowienie limitów populacyjnych dla poszczególnych gatunków dziko żyjących zwierząt i ptaków będących pod ochroną, które pozwolą na skuteczniejszą kontrolę ich liczebności, z jednoczesnym poszanowaniem zasad ochrony przyrody oraz opracowanie i wdrożenie kompleksowego modelu odszkodowań za szkody wyrządzane przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo. Model ten powinien obejmować jasne i przejrzyste kryteria oceny oraz procedury szacowania szkód, co zapewni sprawiedliwe i adekwatne rekompensaty dla poszkodowanych rolników” – czytamy w piśmie KRIR
Pismo KRIR >>>Jan Marciszewski