Znaczne przeceny kontraktów na zboża, soję i unijny rzepak!

Lepsze od oczekiwań oceny kondycji amerykańskich upraw wywierały we wtorek presję spadkową na wyceny kontraktów w Chicago. Opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowej sesji raport Crop Progress pokazał na razie tylko minimalne pogorszenie stany zasiewów soi, kukurydzy i pszenicy jarej. Analitycy spodziewali się gorszych ocen.

Znaczne przeceny kontraktów na zboża, soję i unijny rzepak!

Ukraina wyeksportuje taką samą ilość pszenicy jak w zeszłym sezonie

W zeszłym tygodniu miały miejsce kolejne ataki na ukraińską infrastrukturę portową, ale ich wpływ na rynek był krótkotrwały. Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy spodziewa się, że kraj ten wyeksportuje taką samą ilość pszenicy jak w zeszłym sezonie.

Tymczasem silny rosyjski eksport ma negatywny wpływ na ceny, zwłaszcza pszenicy. SovEcon podniósł swoje szacunki dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji z 87,1 mln ton do 92,1 mln ton, co byłoby drugim co do wielkości wynikiem w historii (po 2022 roku).

Turecki prezydent Erdogan spotka się na szczycie G20 w Indiach (8 września) z prezydentem Putinem, aby omówić wznowienie umowy zbożowej.

Tymczasem drugi kontenerowiec opuścił ukraiński port w Odessie w sobotę rano, korzystając z tymczasowego korytarza humanitarnego i kieruje się na południe w kierunku Stambułu.

Ukraińskie Min. Rol. zapowiedziało 40% wzrost zasiewów rzepaku ozimego na Ukrainie pod przyszłoroczne zbiory.

Rynek walutowy również ma wpływ na notowania kontraktów futures. Silniejszy dolar amerykański to słabszy eksport z USA, podczas gdy słabsze euro w zeszłym tygodniu wsparło ceny kontraktów na pszenicę paryską.

Notowania kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło cen: www.barchart.com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kraksa na Dolnym Śląsku: Ciężarówka przewożąca mleko na boku

We wtorek 28 listopada 2023 roku w godzinach popołudniowych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics