Znamy stawki pomocy dla producentów trzody chlewnej

Agencja Rynku Rolnego ustaliła wysokość wsparcia dla producentów trzody chlewnej. Rolnicy dostaną jednak mniej pieniędzy niż się spodziewali.

 

\"rolnictwo,

 

Producenci trzody chlewnej otrzymają odpowiednio 40 zł 22 gr do każdej sprzedanej świni wyprodukowanej w cyklu zamkniętym.

Z kolei na 20 zł 10 gr do sztuki mogą liczyć hodowcy, którzy prowadzili produkcję w cyklu otwartym.

Początkowo resort rolnictwa założył, że producenci trzody chlewnej, którzy prowadzą chów w cyklu otwartym, będą mogli liczyć na 35 zł do sztuki. Natomiast ci, którzy prowadzą  chów w cyklu zamkniętym, mieli otrzymać dwa razy więcej – 70 zł. Jednak okazało się, że zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże – wystąpiło o nią 65 tysięcy rolników. Dlatego pulę przewidzianych środków trzeba było podzielić.

– Pieniądze będą wypłacane od 16 do 20 czerwca – mówiła na antenie TVP1 Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Pomoc jest przewidziana dla tych producentów świń, którzy na dzień 30 września 2015 roku posiadali nie więcej niż 2 tys. świń.  Poza tym w okresie od 1 października 2015 r. do 7 stycznia 2016 r. oddali do ubojni co najmniej 5 świń. Kolejnym warunkiem była sprzedaż z przeznaczeniem do uboju co najmniej 5 i nie więcej niż 2000 świń objętych kodami  właściwymi dla tuczników i loch, w terminie od 1 października do 31 grudnia 2015 roku.

Wnioski o tę pomoc przyjmowała ARR od 18 lutego  do 18 marca 2016 r.

Kamila Szałaj, fot. K. Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here