Dobra jakość zbioru buraków, to nie tylko sprawny kombajn i wyszkolony operator lecz także właściwe przygotowane pole. Plantator w widoczny sposób powinien oznaczyć trwałe przeszkody np. studzienki melioracyjne, doły po badaniach geologicznych, itp. oraz usunąć z plantacji wszystkie przedmioty, które mogłyby zakłócić pracę kombajnu lub uszkodzić jego elementy robocze (kamienie, narzędzia uprawowe, konary drzew, itp.).
Bardzo ważne jest właściwe wyznaczenie szerokości zagonów do zbioru, gdyż szczególnie w przypadku kombajnów 6 rzędowych błędy w tym zakresie mogą powodować duże straty w plonie i jego jakości (uszkodzenia korzeni zdj.1 lub pozostawienie ich na polu).
Ilość rzędów buraków stanowiąca szerokość zagonu powinna zawsze odpowiadać wielokrotności przejazdów zastosowanego siewnika, tak aby kombajn kopał wyłącznie na rzędach z jednego przejazdów siewnika. Wydzielone zagony należy oznaczyć (zdj. 2,), aby kombajnista nie musiał tracić czasu na ustalanie prawidłowego miejsca wjazdu w buraki, co nabiera szczególnego znaczenia w godzinach nocnych.
Jeżeli plantator nie wytyczy zagonów to koniecznie powinien poinformować operatora o miejscu rozpoczęcia siewu, szerokości roboczej siewnika i zasianego poprzeczniaka oraz innych problemach, które mogą wpłynąć na złą jakość zbioru np. miejscach nakładania się rzędów.
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego