Zobacz, jak przygotować pole do zbioru buraków

Dobra jakość zbioru buraków, to nie tylko sprawny kombajn i wyszkolony operator lecz także właściwe przygotowane pole. Plantator  w widoczny sposób powinien oznaczyć trwałe przeszkody np. studzienki melioracyjne, doły po badaniach geologicznych, itp. oraz usunąć z plantacji wszystkie przedmioty, które mogłyby zakłócić pracę kombajnu lub uszkodzić jego elementy robocze (kamienie, narzędzia uprawowe, konary drzew, itp.).

Bardzo ważne jest właściwe wyznaczenie szerokości zagonów do zbioru, gdyż szczególnie w przypadku kombajnów 6 rzędowych błędy w tym zakresie mogą powodować duże straty w plonie i jego jakości (uszkodzenia korzeni zdj.1 lub pozostawienie ich na polu).

 

\"\"

 

Ilość rzędów buraków stanowiąca szerokość zagonu powinna zawsze odpowiadać wielokrotności przejazdów zastosowanego siewnika, tak aby kombajn  kopał wyłącznie na rzędach z jednego przejazdów siewnika. Wydzielone zagony należy oznaczyć (zdj. 2,), aby kombajnista nie musiał tracić czasu na ustalanie prawidłowego miejsca wjazdu w buraki, co nabiera szczególnego znaczenia w godzinach nocnych.

 

\"\"

 

 Jeżeli plantator nie wytyczy zagonów to koniecznie powinien poinformować operatora o miejscu rozpoczęcia siewu, szerokości roboczej siewnika i zasianego poprzeczniaka oraz innych problemach, które mogą wpłynąć na złą jakość zbioru np. miejscach nakładania się rzędów.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: LIZ Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego
 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here