Zrównoważone rolnictwo – szansa dla rolnika i całej branży spożywczej

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” wspiera rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce, ponieważ przynosi ono korzyści wszystkim uczestnikom łańcucha żywnościowego – rolnikom, producentom żywności, firmom przetwórczym i handlowym.

Zrównoważone praktyki rolnicze pozwalają efektywniej korzystać ze środków produkcji oraz lepiej chronić środowisko i otoczenie, w którym gospodarstwo funkcjonuje. Społecznie odpowiedzialny biznes rolniczy, działający w sposób etyczny oraz chroniący środowisko i zdrowie ludzi, staje się powoli koniecznością ze względu na kurczące się zasoby naturalne oraz zmieniające się wymagania konsumentów. Oczekują oni zdrowych, lokalnych produktów, które powstają w sposób przyjazny dla środowiska. Model rolnictwa zrównoważonego odpowiada na te wyzwania i przynosi wymierne korzyści.


Próbujemy odpowiedzieć na pytanie rolników i producentów żywności – jak wdrażać model gospodarstwa zrównoważonego i jakie korzyści płyną z jego stosowania” – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”

Zrównoważony środowiskowo, ekonomicznie i społecznie system produkcji żywności to obecnie największe wyzwanie dla sektora rolno-spożywczego i dla samych rolników. Jednak nie przyniesie on efektów bez połączenia gospodarstw zrównoważonych z całym łańcuchem żywnościowym. Dobrym przykładem funkcjonowania takiego modelu jest wieloletnia współpraca słodowni Crisp Malt z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Gronowicach w zakresie uprawy jęczmienia browarnego.

„Wypracowaliśmy wspólnie standardy, które pozwalają mówić o w pełni zrównoważonej produkcji. Oferujemy producentowi umowy kontraktacyjne, co pozwala na przewidywalność, budowanie rentowności w długotrwałej perspektywie i stabilizację finansową gospodarstwa” – mówi Leszek Kiełtyka, Dyrektor Działu Zakupów Surowca, Crisp Malt

Jęczmień browarny, wyprodukowany zgodnie z praktykami rolnictwa zrównoważonego w Gronowicach, trafia następnie do producenta piwa, w tym przypadku do Grupy Żywiec.

Jesteśmy odpowiedzialni za to, aby składniki do naszych produktów powstawały w sposób przyjazny dla środowiska w całym łańcuchu dostaw – od ziarna do baru. Dbamy o to, tworząc długofalowe i partnerskie relacje z naszymi dostawcami. Współpracujemy nie tylko z rolnikami, ale też z firmami przetwórczymi takimi jak słodownie, przetwórcy chmielu czy młyny” – mówi Łukasz Seweryn, kierownik ds. zakupów w Grupie Żywiec.

Grupa Żywiec wspólnie z partnerami i dostawcami rozwija model rolnictwa zrównoważonego. Marka piwa Specjal, warzona w browarze Grupy Żywiec w Elblągu, jest już w 100% warzona z jęczmienia pochodzącego z upraw zrównoważonych.

Zrównoważone rolnictwo – szansa dla rolnika i całej branży spożywczej
Zrównoważone rolnictwo – szansa dla rolnika i całej branży spożywczej

Przyszłość należy do rolnictwa zrównoważonego

Rolnictwo zrównoważone jest kompromisem pomiędzy rolnictwem konwencjonalnym, czyli masowym oraz rolnictwem ekologicznym. Bierze to, co najlepsze i najrozsądniejsze z rolnictwa konwencjonalnego, jak np. precyzyjne stosowanie środków ochrony roślin oraz ekologicznego, czyli poszanowanie dla środowiska i klimatu” – dodaje Małgorzata Bojańczyk

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.

Przyszłość należy do rolnictwa zrównoważonego, bo trafiamy w oczekiwania klientów, których chcą zdrowej żywności i żebyśmy nie degradowali przy tym wszystkim środowiska.” – podsumowuje Rolad Szulc, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Gronowicach

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Więcej informacji o Stowarzyszeniu na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Optymistyczne prognozy dla kierowców. Paliwa będą tanieć

Dwa długie weekendy listopadowe już za nami, ruch na drogach wrócił do normy, a więc i cena “dziewięćdziesiątki piątki” spadła. Średnio na stacjach jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics