“Zwycięstwo amerykańskich rolników”. UE i USA podpisały porozumienie ws. importu wołowiny

Unia Europejska i Stany Zjednoczone podpisały w Waszyngtonie porozumienie dotyczące importu do UE amerykańskiej wołowiny bez hormonów. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump określił umowę jako „zwycięstwo amerykańskich rolników”.

eksport wołowiny, wołowina, import wołowiny, Ceny wołowiny, umowa UE-USA,

– Cudowny dzień i wspaniała oferta dla wielu ludzi. Dzisiaj podpisujemy przełomową umowę, która ułatwi eksport amerykańskiej wołowiny do Unii Europejskiej – mówił w minioną sobotę jeszcze przed podpisaniem porozumienia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Trump określił umowę jako ogromne zwycięstwo amerykańskich rolników. Jego zdaniem amerykańska wołowina jest uważana za najlepszą na świecie.

Zgodnie z umową do Unii ma trafić 35 tys. ton amerykańskiej wołowiny „wysokiej jakości”, czyli ze zwierząt hodowanych bez użycia hormonów. Kolejne 10 tys. ton zostanie zaimportowane z innych krajów, tj. z Australii, Argentyny i Urugwaju.

– Podpisana umowa obniży bariery handlowe w Europie i zwiększy dostęp amerykańskich rolników do unijnego rynku. W pierwszym roku bezcłowy eksport amerykańskiej wołowiny do UE wzrośnie o 46 procent. W ciągu siedmiu lat wzrośnie o kolejne 90 procent. Łącznie wywóz bezcłowy wzrośnie ze 150 mln USD do 420 mln USD, co stanowi wzrost o ponad 180 procent – wyliczał Trump.

Umowa wejdzie w życie prawdopodobnie jesienią 2019 roku.

Kamila Szałaj, na podst. KE, Prezydent USA, fot. Facebook.com/WhiteHouse

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

siedemnaście + siedem =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE