Żywność na świecie tanieje

Październikowy indeks cen żywności na świecie FAO obniżył się wobec września o 0,9% (2 p.p.) do 213,5 pkt – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Zniżka została głównie spowodowana spadkiem światowych cen zbóż (-1,2%) oraz olejów (-8,1%), co rekompensowało podwyżki na rynku artykułów mleczarskich (+3,4%) i cukru (+1,6%).

Ceny mięsa w porównaniu z ubiegłym miesiącem prawie nie zmieniły się (+0,1% do 174,3 pkt). Pomimo stosunkowo wysokiego poziomu, ceny żywności na świecie były jeszcze o 10% niższe od rekordowo wysokich z lutego 2011 r. i o 1% niższe niż przed rokiem.

W październiku br. światowe ceny wieprzowiny ustabilizowały się. Spadek notowań na rynku amerykańskim rekompensował silne podwyżki w Europie i Brazylii. Ceny pozostałych gatunków mięsa pozostały również na poziomie zbliżonym do wrześniowego. Stabilizacja cenowa została głównie spowodowana spowolnieniem popytu importowego, jednak wysokie ceny pasz nie pozwalają na spadki notowań. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku indeks cen mięsa oscylował wokół 174 pkt i był o 1% niższy od poziomu z analogicznego okresu przed rokiem.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here