ZZR OJCZYZNA: resort rolnictwa bezradny wobec afery solnej. Nie obroni rolników

– Nadmiar biurokracji i przeregulowanie prawne – okazały się niezdolne do ochronienia polskich konsumentów, a także polskiej branży rolno-spożywczej przed wybuchem i skutkami tzw. „afery solnej”. Trudno o bardziej wymowny symbol słabości aparatu państwowego, w tym niewydolności i słabej koordynacji prac służb i inspekcji kontroli sanitarnej i jakościowej. Ich system organizacji, często niejasne i nakładające się kompetencje – okazują się nieprzystające do wymogów nowoczesnego rynku. Co więcej – piętą achillesową okazał się polityczny i rządowy nadzór nad służbami kontrolnymi, taktowanymi niejednokrotnie jako źródło posad i synekur, a nie wyspecjalizowane siły fachowe – uważa Przewodniczący Związku Zawodowego Rolników OJCZYZNA, Lucjan Cichosz.

\"\"

Związek Zawodowy Rolników OJCZYZNA niejednokrotnie już wskazywał, że ten styk polityki i administracji poważnie osłabia instytucje takie jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolnych i Spożywczych, czy Inspekcja Weterynaryjna.

Związkowcy wzywają do radykalnego odpolitycznienia tych organów państwa, przeprowadzenia kompleksowego niezależnego audytu dotychczas prowadzonej działalności na przestrzeni ostatnich lat audytu, wzmocnienia kontroli społecznej nad ich aktywnością – a także zasilenia kadrowego i finansowego celem uniknięcia podobnych problemów w przyszłości.

Zdaniem senatora Cichosza, trudno odmówić słuszności powszechnemu dziś w Polsce przekonaniu o zbyt dużej ilości przepisów, norm i zaleceń – w tym także o charakterze jakościowym, czy rzekomo tylko zdrowotnym i weterynaryjnym, wykraczających niekiedy nawet ponad wymogi unijne.

– Zdecydowanie więc potępiając motywy i skutki działania nieuczciwych dostawców soli – ZZR OJCZYZNA pragnie zwrócić uwagę, że polskie przetwórstwo rolno-spożywcze potrzebuje zdecydowanej deregulacji, zmniejszenia ilości i uproszczenia przepisów – a także obniżenia kosztów tak, aby producenci nie musieli szukać „łatwych oszczędności” w okazyjnych zakupach surowców
– mówi senator.

ZZR OJCZYZNA zwraca też uwagę na fatalne skutki wybuchu tzw. „afery solnej” na branżę mięsną i wędliniarską, a także piekarską, czy ciastkarską.

– Należy podkreślić, że konieczne jest dokładne zbadanie możliwego wpływu soli wypadowej na zdrowie konsumentów. Natomiast informacje na temat użycia tej substancji w produkcji muszą opierać się na rzetelnych opracowaniach naukowych, powiązanych z faktycznie wykorzystanymi ilościami i prawdopodobnymi skutkami ich użycia tak, aby nie doprowadzić do potęgowania histerii i nerwowych reakcji rynku. Trzeba podkreślić, że użyta mieszanka soli faktycznie zawierała kilkakrotnie większe stężenia azotanów, niż to jest w przypadku soli kuchennej – co jednak zdaniem lekarzy mogłoby doprowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia jedynie w przypadku wieloletniego spożywania większych ilości takiej soli.  W składzie tzw. soli wypadowej znajduje się ok. 96 proc. chlorku sodu (wobec 97-98 proc. w soli spożywczej); w pewnym zakresie różni się ona także zawartością siarczanu sodu, żelazocyjanku potasu oraz siarczanu magnezu, nie zawierała ona natomiast szkodliwych dioksyn, zaś śladowe ilości metali ciężkich zawiera także sól spożywcza. Afera jest więc bulwersująca – jednak nie może być mowy o bezpośrednim zagrożeniu życia i zdrowia konsumentów
– podkreśla senator.

Zdaniem Związku, w tej sytuacji kozłami ofiarnymi tzw. „afery solnej” stają się więc firmy przetwórcze, cała branża spożywcza – a konsekwencja dobra opinia całego naszego rolnictwa, jako źródła żywności dobrej, zdrowej i smacznej.

ZZR OJCZYZNA wzywa ministerstwo rolnictwa do rozpoczęcia akcji informacyjnej propagującej polską żywność (zwłaszcza mięso i wędliny), w tym uruchomienia środków z funduszy promocji żywności celem przywrócenia dobrego imienia naszego przetwórstwa, a także skutecznego promowania dobrych praktyk biznesowych w tej branży.

– Bezradność resortu okazana wobec wybuchu „afery solnej” pokazuje, że jego kierownictwo nie jest przygotowane do prowadzenia aktywnej obrony polskich rolników przed sytuacjami kryzysowymi. Tymczasem wybuch i przebieg „afery” winny być ważną lekcją i pozwolić na wypracowanie mechanizmów pozwalających na uniknięcie takich problemów na przyszłość
– czytamy w stanowisku Związku w sprawie afery solnej.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,662ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Traktorzysta zasłabł na drodze. W akcji LPR

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Wąchock w województwie świętokrzyskim. 76-letni traktorzysta zasłabł podczas kierowania ciągnikiem i zjechał do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE