Polska produkuje jedną z najlepszych wieprzowin w Europie, jednak często jemy mięso z mrożonych zapasów innych krajów

W ciągu ostatnich 20 lat liczba świń w Polsce spadła z 18,5 mln do niecałych 9 mln sztuk. Pozycja polskiego mięsa na rynkach zagranicznych słabnie, a polscy producenci zaczynają przegrywać nawet na rodzimym rynku – zauważa Maciej Perzyna, wykładowca SGGW w Warszawie.

Polska wieprzowina na eksport, a My jemy mrożonki

Rynek coraz bardziej zdobywa drób, który jest łatwy do produkcji w kontrolowanych warunkach i ma najlepsze wykorzystanie paszy. Jednak jego jakość jest gorsza. Polska nadal produkuje wieprzowinę wysokiej jakości, często najlepszą w Europie, ale większość tej wieprzowiny trafia do krajów, które mogą za nią zapłacić najwięcej. My natomiast często jemy wieprzowinę z mrożonych zapasów innych krajów. Promocje w supermarketach, gdzie schab lub karkówka kosztują 9,99 zł, są absurdalne, gdy kilogram żywca kosztuje więcej – zauważa Perzyna w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Zamienniki tuczą

Perzyna podkreśla, że mięso dobrej jakości jest zdrowsze i mniej obciążające dla organizmu niż roślinne substytuty. Aby uzyskać równowartościowe białko roślinne, musimy zjeść więcej, co oznacza więcej kalorii i większe ryzyko tycia.

Na diecie roślinnej łatwiej przytyć. W USA, gdzie jest łatwy dostęp do wysoko przetworzonych produktów roślinnych, panuje epidemia otyłości. Szczupli i wysportowani są tylko ci, których stać na wołowinę i świeże warzywa. Reszta społeczeństwa żyje na śmieciowym jedzeniu. Ten trend przenosi się także do Europy, np. do Wielkiej Brytanii, i dociera do nas. Czas wrócić do bardziej naturalnego odżywiania – wskazuje gość TV Trwam.

Źródło: TV Trwam

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Drastyczna zmiana przepisów unijnych. Rolnicy żądają okresu przejściowego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 1 lipca 2025 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o ustanowienie okresu przejściowego w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics