Dobrostan a techniczne wyposażenie produkcji zwierzęcej

Wyniki produkcyjne w chowie zwierząt inwentarskich stanowią efekt złożonego zbioru czynników, wśród których – obok wysokiej jakości pasz i starannej opieki weterynaryjnej – istotną rolę pełnią warunki utrzymania zwierząt.

Warunki utrzymania zwierząt inwentarskich przekładają się na ich komfort, samopoczucie i bezpieczeństwo, które odzwierciedlają poziom osiąganego przez zwierzęta dobrostanu. Doskonalenie dobrostanu bezsprzecznie zalicza się do priorytetowych aspektów wdrażania nowoczesnych technologii produkcji zwierzęcej w gospodarstwach.

Stworzenie zwierzętom komfortowych warunków w pomieszczeniach inwentarskich wymaga zwrócenia uwagi na techniczne wyposażenie budynków dla zwierząt. Odpowiednio dobrana infrastruktura techniczna i jej umiejętne wykorzystanie zaliczają się bowiem do kluczowych ogniw gwarantujących spełnienie wymagań zwierząt w zakresie warunków środowiskowych i bezpieczeństwa. Można to wyjaśnić na przykładzie produkcji bydła mlecznego.

Obowiązujące standardy jednoznacznie precyzują, że wysoki poziom dobrostanu bydła mlecznego osiąga się poprzez stworzenie zwierzętom warunków, które:

  • ograniczają ryzyko pojawienia się urazów i uszkodzeń ciała, cierpień i uszczerbku zdrowia;
  • zapewniają swobodę ruchu, w szczególności zaś kładzenia się, wstawania i leżenia;
  • umożliwiają wzrokowy kontakt z innymi zwierzętami.

Ponadto, poszczególne technologie chowu muszą zapewniać to, by zwierzęta były wolne od głodu, pragnienia, niedożywienia, stresu, strachu i cierpienia. Stąd, konieczne jest przestrzeganie określonych zasad postępowania ze zwierzętami. Bydłu mlecznemu zapewnia się stały dostęp do wody i paszy.

\"\"Istotne jest zainstalowanie w pomieszczeniach inwentarskich określonego wyposażenia, w tym stałego lub przenośnego oświetlenia umożliwiającego kontrolę i doglądanie zwierząt gospodarskich o każdej porze w ciągu doby. Obowiązkowe doglądanie zwierząt powinno być przeprowadzane co najmniej raz dziennie.

Szczegółowe wymagania dotyczące oświetlenia pomieszczeń inwentarskich dla bydła uwzględniają dostosowanie natężenia oświetlenia do danej grupy zwierząt i miejsca
, w którym ta grupa jest przetrzymywana (np. porodówki, stanowiska zabiegowe i hale udojowe).

Pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich, ich wyposażenie oraz sprzęt używany w chowie powinny być wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia zwierząt oraz nadających się do czyszczenia i dezynfekcji, które przeprowadza się z określoną częstotliwością. Przykładowo, odchody zwierząt oraz niezjedzone resztki pasz usuwa się z pomieszczeń gospodarskich z taką częstotliwością, aby uniknąć wydzielania się nieprzyjemnych woni, zanieczyszczenia paszy lub wody oraz zabezpiecza się je przed muchami i gryzoniami.

Wyposażenie i sprzęt przeznaczone do karmienia i pojenia zwierząt gospodarskich wykonuje się i umieszcza w sposób minimalizujący możliwość zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwiający bezkonfliktowy dostęp zwierząt do paszy i wody.

Stan techniczny wyposażenia i sprzętu w pomieszczeniach inwentarskich dla zwierząt gospodarskich sprawdza się co najmniej raz dziennie, a wykryte usterki niezwłocznie usuwa.

\"\"W pomieszczeniach inwentarskich dla zwierząt gospodarskich obieg powietrza, stopień zapylenia, temperatura, względna wilgotność powietrza i stężenie gazów powinny być utrzymane na poziomie nieszkodliwym dla zwierząt.

Stworzenie określonych warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniach inwentarskich dla bydła mlecznego nasuwa potrzebę kierowania się szeregiem zasad przy projektowaniu wentylacji, w tym bezpośrednio związanych z komfortem zwierząt. Do najważniejszych z nich zalicza się odpowiedni dobór intensywności przepływu powietrza, a także możliwość ograniczenia szkodliwych dla zwierząt przeciągów.

Duże znaczenie dla komfortu zwierząt wykazuje także odpowiednie zaprojektowanie infrastruktury ciągów komunikacyjnych, w tym korytarzy i bramek przejściowych w oborze, a także drzwi na wybiegi, które powinny umożliwiać bezkolizyjne przemieszczanie się bydła.

Właściwy dobór parametrów (wysokości, prześwitów, wytrzymałości) wyposażenia technicznego obory dotyczy również przegród technologicznych, w tym: drabin paszowych, przegród stanowisk legowiskowych i innych. Ograniczenie dostępu do paszy (w wyniku nieprawidłowo dobranej wysokości żłobu lub szerokości drabin paszowych w stosunku do liczby zwierząt w kojcu), a także ograniczenie swobody kładzenia się i wstawania (w efekcie niewłaściwie dobranej długości wiązań lub rozmiarów stanowisk legowiskowych), zaliczają się do typowych przykładów dyskomfortu zwierząt, prowadzącego do pojawiania się stresu i pogorszenia dobrostanu.

Techniczna infrastruktura wyposażenia gospodarstwa, stanowiąca o możliwości mechanizowania procesów produkcji zwierzęcej, zalicza się do istotnych ogniw ograniczających nakłady pracy i uciążliwość obsługi zwierząt. Mechanizacja powinna być jednak wdrażana racjonalnie, stawiając na równi korzyści personelu obsługującego stado, jak i samych zwierząt.

dr inż. Marek Gaworski
Katedra Organizacji i Inżynierii Produkcji
SGGW w Warszawie

Źródło: Nowa Wieś Europejska wyd.101

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowa metoda oszustów. Dzwonią podając się za lekarza

Seniorzy są łatwym łupem dla oszustów, dlatego bardzo ważna jest edukacja międzypokoleniowa. Pojawiła się nowa legenda, na którą próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem dzwoni...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics