W ostatnim czasie, po blisko półrocznej przerwie, na terenie Wielkopolski pojawiło się kilka nowych ognisk grypy ptaków, w wyniku czego do utylizacji trafi ponad 110 000 sztuk drobiu (gęsi, kaczki i indyki). Niestety warunki atmosferyczne i migracja ptaków powodują, że poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami jest bardzo wysoki.
Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, obecna sytuacja wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw!
Hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji, oto one:
- Nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których mają dostęp ptaki dzikie.
- Uniemożliwić dostęp drobiu do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki.
- Nie wozić na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.
- Utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami.
- Przechowywać i odpowiednio zabezpieczyć pasze tak, aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki.
- Wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bez wybiegowym.
- Zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii miejsca, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki.
- Przestrzegać zasad higieny, tj. myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu do budynków inwentarskich.
- Czyścić i odkażać narzędzia i sprzęt używany do obsługi zwierząt.
Powyższe zasady to podstawowy sposób ochrony zwierząt przed zakażeniem.
Reasumując, przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, czyli często myć ręce ciepłą wodą z mydłem, dezynfekować pomieszczenia inwentarskie, przy jednoczesnym ograniczeniu do niezbędnego minimum liczby osób wchodzących do pomieszczeń inwentarskich – to proste, a jednocześnie bardzo efektywne sposoby zmniejszające ryzyko wystąpienia choroby w gospodarstwie.
Źródło: WIR, Mariola Krusińska