HPAI: USA idą na rekord, w Europie też źle

Wiele wskazuje na to, że obecna grypa ptaków będzie dużo gorsza w USA niż grypa ptaków, która została uznana przez wielu za najgorszy koszmar amerykańskiego drobiarstwa czyli wybuch HPAI z 2015 roku.

HPAI: USA idą na rekord, w Europie też źle

Najnowsze dane pokazują, że w tym roku w Stanach Zjednoczonych, na terenie 42 stanów, zlikwidowano 47 milionów sztuk drobiu. To niewiele mniej niż w roku 2015 kiedy całkowita liczba padłych lub zabitych ptaków wyniosła 50 i pół miliona sztuk. Analitycy z USA szacują, że tegoroczny sezon grypy ptaków doprowadzi do większych strat niż najgorszy do tej pory sezon z roku 2015. Konsekwencją trudnej sytuacji epizootycznej w Stanach Zjednoczonych jest bardzo istotna zwyżka, głównie cen jaj oraz cen indyków. Pojawiają się głosy, że obecne, zbliżające się Święto Dziękczynienia, może być dla wielu amerykańskich gospodarstw domowych świętem bez tradycyjnego indyka (wstawienia tych ptaków są najniższe od co najmniej 10 lat).

Afera paszowa. Branża mięsna zabiera głos

HPAI w Europie (stan na 13 października)

W UE wykryto do tej pory 190 ognisk HPAI, które miały miejsce w 13 krajach należących do Wspólnoty. Najwięcej potwierdzonych ognisk było do tej pory w Niemczech (10), we Francji (9) oraz w Belgii (8). Oprócz zachodniej Europy epizoocja grypy ptaków jest także bardzo dużym problemem w Wielkiej Brytanii.

Źródło: KIPDiP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rynek mleka: Opłacalność balansuje na krawędzi

Ceny skupu mleka są mocno zróżnicowane w zależności od odbiorcy oraz konkretnego cennika. Średnia cena waha się w okolicach 2,05 zł za litr mleka surowego. Zdaniem...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics