Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6% (wskaźnik cen 116,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2). Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 17,3 proc.
?? Kolejna niespodzianka inflacyjna w dół. Inflacja w grudniu tylko 16,6%. To prawdopodobnie efekt potężnego spadku cen opału (wychodziło nam coś nawet pod 20-30%, ale zabrakło wyobraźni). Plus drobne efekty nieco niższej dynamiki cen żywności i paliw. Bazowa 11,4% -> 11,6%.
— mBank Research (@mbank_research) January 5, 2023
Wstępne dane GUS pokazują, że w ujęciu rocznym żywność podrożała o 21,5 proc., nośniki energii o 31,2 proc., a paliwa o 13,5 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny ogółem wzrosły o 0,2 proc., przy czym żywność o 1,4 proc., Spadki odnotowaliśmy w nośnikach energii o 3,3 proc. oraz paliwie o 1,6 proc.
PIE: Pod koniec 2023 wzrost cen powinien dalej przekraczać 8%
Skala inflacji znacząco spadnie w II połowie roku, dwucyfrowa pozostanie przez trzy kwartały 2023 r. – prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
„Szczyt inflacji przypadnie w lutym– raczej będzie to mniej niż 20%. To efekt przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz. Inflację napędzać będą również noworoczne podwyżki cen podyktowane rosnącymi kosztami prowadzenia działalności” – podał Polski Instytut Ekonomiczny.
„Począwszy od marca inflacja zacznie wyhamowywać. Będzie to efekt spadku cen ropy oraz niższego wzrostu światowych cen żywności. Inflacja bazowa także przejdzie w trend spadkowy, jednak będzie on powolny. Pod koniec 2023 wzrost cen powinien dalej przekraczać 8%.” – napisali analitycy PIE.
Stopy procentowe pozostają bez zmian
Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
▪ stopa referencyjna 6,75%;
▪ stopa lombardowa 7,25%;
▪ stopa depozytowa 6,25%;
▪ stopa redyskontowa weksli 6,80%;
▪ stopa dyskontowa weksli 6,85%.
RPP trzeci miesiąc z rzędu utrzymała stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi 6,75%. Spodziewamy się, że RPP nie zareaguje na wzrost inflacji w I kwartale – taki wynik pokazywały wcześniej projekcje banku. Podobne nastawienie prezentują też banki centralne w regionie. pic.twitter.com/Yy9stsbi4R
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) January 4, 2023
AM/Redakcja AgroNews na podstawie GUS