Inflacja w grudniu w dół choć wciąż jesteśmy przed szczytem drożyzny

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w grudniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 16,6% (wskaźnik cen 116,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,2% (wskaźnik cen 100,2). Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 17,3 proc.

Wstępne dane GUS pokazują, że w ujęciu rocznym żywność podrożała o 21,5 proc., nośniki energii o 31,2 proc., a paliwa o 13,5 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny ogółem wzrosły o 0,2 proc., przy czym żywność o 1,4 proc., Spadki odnotowaliśmy w  nośnikach energii o 3,3 proc. oraz paliwie o 1,6 proc.

PIE: Pod koniec 2023 wzrost cen powinien dalej przekraczać 8%

Skala inflacji znacząco spadnie w II połowie roku, dwucyfrowa pozostanie przez trzy kwartały 2023 r. – prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Szczyt inflacji przypadnie w lutym– raczej będzie to mniej niż 20%. To efekt przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz. Inflację napędzać będą również noworoczne podwyżki cen podyktowane rosnącymi kosztami prowadzenia działalności” – podał Polski Instytut Ekonomiczny.

Począwszy od marca inflacja zacznie wyhamowywać. Będzie to efekt spadku cen ropy oraz niższego wzrostu światowych cen żywności. Inflacja bazowa także przejdzie w trend spadkowy, jednak będzie on powolny. Pod koniec 2023 wzrost cen powinien dalej przekraczać 8%.” – napisali analitycy PIE.

Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
▪ stopa referencyjna 6,75%;
▪ stopa lombardowa 7,25%;
▪ stopa depozytowa 6,25%;
▪ stopa redyskontowa weksli 6,80%;
▪ stopa dyskontowa weksli 6,85%.


AM/Redakcja AgroNews na podstawie GUS

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wsparcie rolników – nowe decyzje Rady Ministrów

Zgodnie z zapowiedziami minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej Rada Ministrów podjęła kolejne decyzje wspierające rolników. Rada Ministrów przyjęła zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics