Rolnicy, którzy mają zaciągnięte kredyty hipoteczne będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Tak wynika z oświadczenia ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Akceptację jednak musi dać jeszcze Komisja Europejska.
„Kolejne działania służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych” – czytamy w biuletynie resortu rolnictwa.
Potrzebna zgoda Komisji Europejskiej
Henryk Kowalczyk dodał także, że aby rolnicy mogli skorzystać z wakacji kredytowych musi się na to zgodzić Komisja Europejska: „O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy” – napisał w biuletynie minister. Kiedy to nastąpi? Szczegóły niestety nie są znane.
Wakacje rachunkowe dla przedsiębiorców
Z nieoficjalnych doniesień rząd wynika, że dla przedsiębiorców również będą przysługiwały wakacje tzw. wakacje rachunkowe – 4 miesiące w roku bez opłacania rachunków. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” ze wsparcia będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, których nie objęła ustawa o przedsiębiorstwach energochłonnych, m.in. piekarnie.
Przypominamy, że wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla kredytobiorców. Rozwiązanie to pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich. Dla zwykłego Kowalskiego wakacje kredytowe dają mu możliwość zawieszenia spłat rat kredytów bez żadnych dodatkowych kosztów.
W 2023 r. można zawiesić spłatę kredytu łącznie na cztery miesiące, po jednej racie w każdym z kwartałów:
- 1 rata w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
- 1 rata w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
- 1 rata w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
- 1 rata w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).
Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania – okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.
AM/Redakcja AgroNews