Eksport rosyjskiej pszenicy przyspieszył w końcówce minionego roku

Początek tego sezonu (zaczął się w lipcu) był powolny w eksporcie rosyjskiej pszenicy ze względu na wysoki kurs rubla i drogi fracht. Jednak w ostatnich miesiącach 2022 r. eksport przyspieszył i z nawiązką nadrobił zaległości.

Eksport rosyjskiej pszenicy przyspieszył w końcówce minionego roku

Efektem tego było znaczne przyspieszenie tempa dostaw do Algierii, która w ostatnich miesiącach znajdowała się w pierwszej trójce odbiorców rosyjskiej pszenicy. Według Sovecon Rosja wysłała do Algierii więcej pszenicy w pierwszym półroczu sezonu niż we wszystkich innych sezonach eksportowych.

Według RosStat Rosja wyeksportowała w okresie lipiec-grudzień 2022 aż 22,7 mln ton pszenicy, czyli o 0,2 mln ton więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Według oficjalnych prognoz rządowych cały eksport pszenicy szacowany jest na 39,5 mln ton, ale USDA prognozuje ten wynik na 43 mln ton. Jeszcze dalej idzie w swoich oczekiwaniach firma analityczna Sowecon, podnosząc wynik rosyjskiego eksportu pszenicy do 44,3 mln ton.

Olbrzymia podaż eksportowa rosyjskiej pszenicy będzie utrzymywać się w kolejnych miesiącach

Oznacza to, że przekroczono dopiero połowę całego eksportu, podczas gdy w I połowie sezonu 2021/22 wyeksportowano aż 2/3 całości. Olbrzymia podaż eksportowa rosyjskiej pszenicy będzie zatem utrzymywać także w kolejnych miesiącach i będzie nadal wywierać presję na ceny tego zboża.

Kontrakty na zboża i oleiste otworzyły tydzień na plusie

Dla porównania, unijny eksport pszenicy miękkiej w I połowie sezonu 2022/23 wyniósł 16,7 mln ton i był o 6% wyższy niż rok wcześniej.

Andrzej Bąk
Źródło: Sovecon, USDA, KE

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa! Nie ma widoków na poprawę

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa i wynika z nadmiaru zboża, który jest nadal wynikiem niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy na rynek unijny, po...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics