Wakacje kredytowe dla rolników? Jest zapowiedź ministra rolnictwa

Rolnicy, którzy mają zaciągnięte kredyty hipoteczne będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Tak wynika z oświadczenia ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. Akceptację jednak musi dać jeszcze Komisja Europejska.

Wakacje kredytowe dla rolników? Jest zapowiedź ministra rolnictwa

Kolejne działania służące poprawie opłacalności produkcji rolnej dotyczą objęcia rolników podobnymi regulacjami, jakimi są objęte gospodarstwa domowe w zakresie udzielania wakacji kredytowych” – czytamy w biuletynie resortu rolnictwa.

Potrzebna zgoda Komisji Europejskiej

Henryk Kowalczyk dodał także, że aby rolnicy mogli skorzystać z wakacji kredytowych musi się na to zgodzić Komisja Europejska: „O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy” – napisał w biuletynie minister. Kiedy to nastąpi? Szczegóły niestety nie są znane.

Wakacje rachunkowe dla przedsiębiorców

Z nieoficjalnych doniesień rząd wynika, że dla przedsiębiorców również będą przysługiwały wakacje tzw. wakacje rachunkowe – 4 miesiące w roku bez opłacania rachunków.  Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” ze wsparcia będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, których nie objęła ustawa o przedsiębiorstwach energochłonnych, m.in. piekarnie.

Przypominamy, że wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla kredytobiorców. Rozwiązanie to pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich. Dla zwykłego Kowalskiego wakacje kredytowe dają mu możliwość zawieszenia spłat rat kredytów bez żadnych dodatkowych kosztów.

KE: Pieniądze z rezerw dla rolników dotkniętych napływem zbóż z Ukrainy

W 2023 r. można zawiesić spłatę kredytu łącznie na cztery miesiące, po jednej racie w każdym z kwartałów:

  • 1 rata w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.);
  • 1 rata w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.);
  • 1 rata w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.);
  • 1 rata w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania –  okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

AM/Redakcja AgroNews

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zaświadczenia z KRUS. Jaka jest procedura i jakie wymagania?

Wydawanie zaświadczeń o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, ubezpieczeniu zdrowotnemu, o niezaleganiu bądź stwierdzające zadłużenie z tytułu składek na ww. ubezpieczenie, a także o niefigurowaniu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics