Ile azotu pod buraki?

Poziom nawożenia buraków azotem powinien  zawsze wynikać z  bilansu tego składnika pokarmowego na danym polu, który uwzględnia między innymi takie czynniki jak: warunki pogodowe, przedplon i międzyplon, kategorię i strukturę gleby, dotychczasowy poziom nawożenia organicznego i zakładany realny plon buraków.

Program LIZ-Npro uwzględnia w/w czynniki w obliczeniach optymalnej dawki azotu mineralnego. Zastosowanie zbyt wysokiej dawki nawozów azotowych łączy się nie tylko z gorszymi parametrami jakościowymi buraków, niższym plonem cukru i niższą ceną buraków ale również podwyższa koszty uprawy. Buraki o wysokiej zwartości azotu aminokwasowego mają niekorzystny wpływ na proces pozyskiwania cukru w Cukrowni.

Nadmiar azotu to więcej chorób

Nadmiar azotu mineralnego  w glebie wiosną przyczynia się do obniżenia polowej zdolności wschodów i powoduje większą wrażliwość siewek buraka na porażenie grzybami wywołującymi  choroby zgorzelowe

Dawka azotu zastosowana przed siewem buraków nie powinna przekraczać 100 kg N/ha, jeżeli z obliczeń wynika, że powinna być większa to różnicę należy uzupełnić najpóźniej w fazie 3-4 liści.

Kampania cukrownicza 2022/2023 – najwyższe plony z hektara od 5 lat

Należy pamiętać, że łączna dawka azotu i potasu przed siewem nie powinna przekraczać 160 kg N+K /ha.

Źródło: LIZ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Drobnica burakowa atakuje plantacje. Jaki insektycyd zastosować?

Na plantacjach buraka cukrowego zaobserwowano uszkodzenia powodowane przez Drobnicę burakową. Uszkodzenia: Na hypokotylu widoczne małe okrągłe, ciemno przebarwione miejsca żerowania. Uszkodzenia występują także na liścieniach, liściach...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics