W nawiązaniu do pytania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 17 maja 2023 r. „(…) czy możliwe będzie przesuwanie środków przeznaczonych na poszczególne ekoschematy? (…)”, pani Joanna Czapla dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła wyjaśnienia.
Zgodnie z przepisami unijnymi tj. art. 97 rozporządzenia 2021/2115 (1) państwa członkowskie przeznaczają co najmniej 25% koperty przeznaczonej na płatności bezpośrednie – na ekoschematy. Ponadto, państwa członkowskie są zobowiązane do określenia w swoim planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej orientacyjnego przydziału środków na każdą interwencję i na każdy rok. Ten orientacyjny przydział środków odzwierciedla oczekiwany poziom płatności w ramach planu strategicznego WPR na interwencje w odnośnym roku finansowym. Dlatego też w PS WPR 2023-2027 (2), przy każdym ekoschemacie została określona planowana kwota jednostkowa.
W zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka może być niższa w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa niż założono w PS. Stawka wypłacana rolnikom może być też wyższa (w granicach stawki maksymalnej) kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe niż założono.
Ciągnik rolniczy przewrócił się i dwa razy przekoziołkował. Traktorzysta w szpitalu!
Niemniej jednak MRiRW będzie dążyło do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w PS. Temu służy m.in. możliwość przesuwania środków finansowych między ekoschematami.
Źródło: KRIR