Obrót środkami ochrony roślin tylko w zarejestrowanych miejscach

Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin, działalność polegająca na sprzedaży środków ochrony roślin jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców, którego dokonuje na wniosek przedsiębiorcy właściwy wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Obrót środkami ochrony roślin tylko w zarejestrowanych miejscach

Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania udostępniony jest na stronie internetowej PIORiN: http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/

Na dzień 31 grudnia 2022 r. łączna liczba przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wprowadzania do obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin wyniosła 7 018. Zgodnie z ewidencją, obrót środkami ochrony roślin na terenie kraju prowadzony był w 7 807 punktach sprzedaży.

Środki ochrony roślin to substancje służące do ochrony roślin uprawnych przed szkodliwymi organizmami, poprzez ich eliminowanie lub ograniczanie możliwości rozwoju. Pozwalają utrzymać rośliny w dobrej kondycji zdrowotnej. Stosowane są w rolnictwie, leśnictwie i ogrodnictwie – zarówno amatorskim, jak i profesjonalnym.

Ze względów bezpieczeństwa, sprzedaż środków ochrony roślin podlega szczególnym regulacjom. Obrót środkami ochrony roślin może odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o środkach ochrony roślin i podlega nadzorowi ze strony Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Obowiązki przedsiębiorców

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin jest obowiązany m.in.

 • zapewnić, aby osoby dokonujące zbycia środków ochrony roślin ostatecznemu nabywcy:
  • ukończyły odpowiednie szkolenia w zakresie doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin,
  • udzielały wszystkich niezbędnych informacji nabywcy środków ochrony roślin, dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem nabywanych środków ochrony roślin  oraz dotyczących prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania,
 • zbywać środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie środków ochrony roślin lub innym dokumentem dającym uprawnienia do stosowania pestycydów,
 • prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą środków ochrony roślin,
 • w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, dotyczącej zbycia środka ochrony roślin, umieszczać w ofercie zbycia tego środka informację, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby:

a) pełnoletnie,

b) posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony.

Do obrotu handlowego można wprowadzać wyłącznie środki ochrony roślin, które:

 • zostały dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
 • mają opakowania szczelnie zamknięte i nieuszkodzone,
 • posiadają etykietę w języku polskim, trwale przytwierdzoną do opakowania,
 • spełniają ustalone wymagania jakościowe,
 • nie przekroczyły terminu ważności.

Należy podkreślić, że podejmowane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa  działania kontrolne w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, zwierząt oraz ochronę środowiska naturalnego.

W ramach sprawowanego nadzoru Inspekcja obejmuje czynnościami kontrolnymi miejsca, w których jest lub może być prowadzona działalność w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Kontrole przeprowadzane są m.in. w hurtowniach, punktach obrotu detalicznego, punktach konfekcjonowania środków ochrony roślin, a także miejscach produkcji środków ochrony roślin. Zakres kontroli obejmuje m.in. kontrolę dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin oraz sprawdzenie posiadania odpowiednich uprawnień do obrotu środkami ochrony roślin.

Odporność chwastów w zbożach i kukurydzy na herbicydy – jak sobie poradzić? Wywiad z ekspertem

Ponadto, w trakcie kontroli sprawdzeniu podlega oferowany asortyment środków ochrony roślin, jak również pobierane są próbki środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych.

W 2022 r. przeprowadzono 5 846 kontroli wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. W ramach prowadzonej kontroli jakości środków ochrony roślin zostało pobranych 319 próbek środków ochrony roślin, w tym 246 próbek kontrolnych oraz 73 próbki interwencyjne.

Źródło: PIORiN

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

 1. A kiedy inspekcja zajmie się lewymi środkami z przemytu. Płacz że zatruta pszenica z Ukrainy. A u nas czym pryskają? Czarny rynek kwitnie, w tym roku jeszcze więcej, jak granica w Ukraina nieszczelna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pijany traktorzysta staranował ogrodzenie i uciekał policji

Perspektywa spędzenia pięciu lat za kratkami grozi mieszkańcowi gminy Milejów, który nietrzeźwy uciekał ciągnikiem przed funkcjonariuszami. Traktorzysta uszkodził bramę i ogrodzenie na prywatnych posesjach,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics