Polska chce wydłużyć import pasz GMO

Polski rząd chce wydłużyć okres pozwalający na sprowadzanie do kraju pasz GMO.

Jak informuje TVP Info, "według obecnych przepisów wraz z końcem roku miałby wejść w życie zakaz ich importu. Według rządu wprowadzenie embarga pogorszyłoby konkurencyjność polskich rolników.

Jeszcze tylko przez niecałe 12 miesięcy Polska będzie mogła importować transgeniczne pasze. Potem – po 4 latach vacatio legis – wchodzi w życie zakaz. To co cieszy ekologów i przeciwników genetycznie zmodyfikowanych organizmów jest nie lada kłopotem dla przedsiębiorców z branży żywnościowej. Konsekwencje takiego embarga będą bowiem bardzo poważne twierdzi przemysł spożywczy, który domaga się jego uchylenia.

W przeciwnym razie grozi nam gwałtowny wzrost kosztów produkcji i cen żywności oraz import mięso wyprodukowane w oparciu o pasze modyfikowane, bo inne kraje takiego zakazu nie wprowadzają – mówi Adam Tański szef Izby Zbożowo-Paszowej.

Kupno na światowym rynku wysokobiałkowych pasz, które nie zawierają organizmów genetycznie zmodyfikowanych graniczy z cudem. A nawet jeżeli to się uda dochodzi do tego jeszcze kwestia ceny.

\"AgroNews,– Soja niemodyfikowana jest droższa o 15-20 proc. zależy od, którego kraju ściągamy – przekonuje Józef Śliwa z Polskiego Związku Producentów Pasz.

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że ministerstwo rolnictwa jeszcze w 2008 roku zamówiło badania na temat szkodliwości stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Wyniki prac przeprowadzonych w Instytucie Zootechniki w Krakowie oraz Instytucie Weterynaryjnym w Puławach nie potwierdziły żadnych obaw.

Organizmy genetycznie zmodyfikowane, czyli soja i kukurydza nie miały wpływu na zdrowie zwierząt i jakość mięsa – mówi Józef Śliwa.

Ale i tak najważniejsza jest ekonomia. Wprowadzenie embarga znacznie pogorszyłoby konkurencyjność polskich rolników na Wspólnym Rynku. Stąd już niedługo spodziewana jest decyzja o przesunięciu terminu obowiązywania zakazu.

Będziemy prawdopodobnie wnioskowali o przedłużenie tego memorandum na zakaz stosowania pasz GMO, ale jednocześnie rozpoczynamy europejską debatę na rzecz Europy wolnej od GMO – deklaruje minister rolnictwa Marek Sawicki.

Pasze białkowe zawierające komponenty GMO są wszechobecne. Polska co roku sprowadza 2 miliony ton tego towaru. Głównie śrutę sojową z Ameryki Południowej. W styczniu i lutym w Sejmie planowana jest duża konferencja naukowa, na której naukowcy zaprezentują najnowsze wyniki badań na temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych."

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiana przepisów UE dotyczących nazw napojów spirytusowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza m.in. zmianę w unijnych przepisach dotyczących napojów spirytusowych. Nowe przepisy wprowadzają definicje napojów spirytusowych, które będą mogły być...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics