Wszystko przez… zmiany w atlantyckim prądzie zwrotnikowym. Kiedy możemy spodziewać się ekstremalnych temperatur?
Naukowcy twierdzą, że ważny system prądów oceanicznych może ulec zmianie, która będzie mieć katastrofalne skutki. Odczują je wszyscy mieszkańcy na Ziemi.
Prądy Oceaniczne – dlaczego takie ważne?
Kryzys klimatyczny postępuje i zakłóca równowagę temperatury oraz zasolenia wód, od których zależy siła tych prądów.
Jeśli temperatura oceanów idzie w górę, a lód topnieje, wtedy więcej słodkiej wody wpływa do oceanów i zmniejsza gęstość wody. To powoduje, że jest mniej podatna na tonięcie. Kiedy woda staje się zbyt świeża lub zbyt ciepła (albo jedno i drugie), to następują zmiany.
Naukowcy od lat ostrzegają przed niestabilnością prądów oceanicznych.
Raport Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu z 2019 r. przewidywał, że prądy osłabną jeszcze w tym stuleciu, ale nie było mowy o całkowitym załamaniu.
Badania opublikowane w tym tygodniu na łamach czasopisma Nature temu przeczą.
Jak wpłynie to na kraje Bałtyckie
Czytamy w Nature, że „atlantycka południkowa cyrkulacja wywracająca (AMOC) jest głównym elementem zwrotnym w systemie klimatycznym, a przyszłe załamanie miałoby poważny wpływ na klimat w regionie północnoatlantyckim”.
Prądy oceaniczne mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się klimatu i schematów pogodowych. Pod ich wpływem jest Golfsztrom, czyli Prąd Zatokowy.
Kiedy w Polsce będą ostre zimy?
Od jakiegoś czasu dla naukowców było jasne, że AMOC – prądy oceaniczne – osłabną w nadchodzących dziesięcioleciach. Przeprowadzone badania wykazały, że AMOC staje się coraz bardziej niestabilny z powodu postępujących zmian klimatu oraz globalnego ocieplenia.
Jednak jak dotąd nie było tak dokładnie podanego czasu.
– Latem mogą występować różne schematy deszczowe – albo będzie bardzo sucho albo będzie bardzo dużo opadów – dodaje ekspert.
Źródło: https://www.euractiv.pl